Pletená revoluce. Značka ponožky od babičky dala práci 203 seniorkám

tisková zpráva ~ Elpida ~ 29. ledna 2018

Pletená revoluce. Jen v loňské roce zahřály pletené ponožky od 203 českých babiček 10 243 párů nohou

Elpida pomáhá seniorům stát se respektovanou součástí společnosti. Jedním z projektů jsou Ponožky od babičky, které dávají práci a radost z pocitu užitečnosti 203 českým pletařkám, a zároveň podporují chod vzdělávacího a kulturního Centra Elpida. Ponožky od babičky, kterých pletařky jen v roce 2017 upletly více jak 12 tisíc párů, tak zahřejí hned dvakrát – na nohou i na srdci.

Více pletařek i ponožek
Cílem projektu, který je založený na myšlence, že senioři podporují další seniory, je pro rok 2018 zapojení dalších 50 pletařek z celé republiky, a to i z těch nejzapadlejších samot. „Rádi bychom v našich řadách přivítali i pletaře muže, ti nám zatím chybí,“ říká s úsměvem Broňa Hilliová, vedoucí kulturních projektů Elpida.

Zbavit se chmur a starých svetrů – jak to funguje
Samotnému pletení předchází sběr a recyklace již nepotřebné vlny (například ze starých svetrů), která se následně posílá pletařkám. Ty z ní upletou originální teplé ponožky. A protože Elpida spolupracuje s více než 200 babičkami z celé České republiky, platí, že co kus, to originál – a to jak v rámci barev, tak stylu pletení. Každý pár má na etiketě uvedené jméno své autorky, na webu se pak každý může podívat na příběh ponožkové autorky.

„Bydlím v domě pro seniory, a jsem typ člověka, který musí mít stále nějakou vlastní činnost. K pletení mě navedl před čtyřmi lety časopis VITAL. Už tehdy jsem pletla ponožky – je to práce, která mě uklidňuje a u které se dá přemýšlet. A pak přišla nabídka od Elpidy plést z recyklované vlny. Nadšeně jsem kývla,“ říká pletařka Marie Hrobařová a popisuje, jak probíhá příprava: „Předem si vyberu barvy, aby mi stačily na obě ponožky. Vymýšlení barevných kombinací, to beru jako tu největší zábavu. Někdy si rozpletu i tři páry najednou.“ Pro aktivitu ale není počet napletených výrobků to nejpodstatnější, mnohem důležitější je sociální faktor – některé pletařky jsou vitální a upletou i několik párů týdně, jiné pletou kvůli horšímu zdravotnímu stavu z postele.

Nohy i srdce v teple
Protože jsou ponožky silné a teplé, prodávají se zejména na podzim a v zimě, kdy z Elpidy putují na vánoční trhy a večírky, vzrůstá ale trend, kdy je společnosti nakupují ve firemních barvách coby pozorné vánoční dárky pro zaměstnance nebo klienty: „Právě v takové spolupráci vidíme velký potenciál, proto ve firmách organizuje i workshopy, které vedou samotné babičky. Naše pletařky rády předávají tradiční rukodělné zušenosti i elán napříč generacemi – pletení v nás vyvolává vzpomínky, a to jak u těch, kdo si ponožky kupují, tak u samotných pletařek,“ upřesňuje Broňa Hilliová. Navíc výtěžek z prodeje jde jak samotným pletařkám, tak na podporu chodu vzdělávacího a kulturního Centra Elpida – darující a obdarovaný tak spolu s praktickým dárkem získají i hřejivý pocit, že podpořili dobrou věc.

Zachumlat se a zamilovat se
A protože teploty ještě chvíli stoupat nebudou, rozhodla se Elpida připravit limitovanou edici zamilovaných ponožek, skrze které vyzývá páry a kamarády, aby spolu trávili více času – jak jinak, než s nohama v teple.

Hladce obrace – v únoru v norském stylu
Mezigenerační workshopy pletení a háčkování, které nesou název Hladce obrace pořádá Elpida ve spolupráci s novinářkou Veronikou Ruppert. Návštěvníci se naučí, jak se pletou ponožky, a to přímo od babiček pletařek zapojených do projektu. V rámci únorového workshopu budou babičky v sobotu 17. 2. učit zájemce plést hřejivé ponožky a svetry s norským vzorem. Jako bonus se na ně těší i mladé designérky Tereza Rosalie Kladosová a Hana Frisonsová, se kterými si přítomní mohou vyzkoušet jednodušší háčkování čepic a šál, nebo se pustit do složitějších designů podle vlastní fantazie. Vedle setkání s tradiční ruční technikou je workshop příležitostí k recyklaci a sběru vlny. Pokud se někomu doma válí nevyužitá klubíčka, která jen zabírají místo, může je na workshopu předat do nových rukou.

Až se zima zeptá
„V letošním roce jsme také představili limitovanou edici ručně pletených vestiček, která vznikla právě ve spolupráci s Veronikou,“ zmiňuje Broňa Hilliová. Předlohou byla byla vestička, kterou Veronice Ruppert upletla babička Idunka před více než 15 lety. Autorkou je plzeňská pletařka. „Vesty se setkaly s obrovským zájmem, objednávaly si je hlavně dívky, ale dostali jsme fotky i od několika mužů, což nás opravdu potěšilo.“

S babičkami až ke hvězdám
Jako uzavření roku 2017 připravila Elpida pro babičky a podporovatele malé vesmírné poděkování: virtuální palubní lístek, který je vynese až „ke hvězdám“ – na Mars. Jejich jména budou totiž zanesena na mikročip robota, který se v letošním roce vydá k rudé planetě.

Old's Cool
Značka Ponožky od babičky je součástí programu Old’s Cool, jehož cílem jsou dlouhodobé projekty podporující mezigenerační dialog a aktivní život seniorů. Elpida například pořádá festival, kde se mladí a staří podílejí nejen na samotném programu, ale potkávají se i v publiku, organizuje výstavy propojující seniory se současnýmu vizuální umělci nebo zaštiťuje sbor Elpida, který tvoří 24 dam ve věku od 60 do 85 let. Se seniorkami koncertuje například populární kapela Please The Trees.

Kontakt pro média
Lada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Elpida
Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.