Vychází kniha Z nuly na sto. Přináší návod jak v Česku dobře zestárnout

Tisková zpráva – Praha – 2. 2. 2023

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory. Pokud chcete mít dobré a naplněné stáří, začněte na něj myslet už teď.

Polovina dětí narozená ve vyspělých zemích po roce 2000 má šanci dosáhnout stých narozenin. Už dnešní třicátníci můžou z poloviny počítat s tím, že se dožijí pětadevadesáti.

Co si ale s takovou porcí let počít? A co potřebujeme k tomu, abychom je dokázali prožít skutečně dobře? To byly otázky, které editora knihy Jiřího Hrabě, dlouholetého ředitele Elpidy, provázely, když na začátku loňského roku začal s kolegy dávat dohromady texty do knihy.

“Záhy jsem došel k tomu, že odpovědi na ně chci hledat blízko. Vlastně co nejblíž. A tak jsem oslovil své kolegy, aby se zamysleli nad jednotlivými tématy a zkusili s nimi oslovit své příbuzné, rodiče, prarodiče či blízké spolupracovníky v seniorském věku,” vzpomíná Hrabě. Vznikla tak ojedinělá a velmi osobní zpověď lidí, které se zamýšlejí nad tématy jako je bydlení, domácí péče, smrt či ztráta partnera. Kniha nemaluje realitu na růžovo, krize a starosti ke stáří patří, ale lze se na ně dobře připravit. Když začnete s přípravami včas.

Na každý rozhovor navazuje esej uznávaného odborníka, který na téma ve svém textu nahlíží z celospolečenského pohledu. Můžete se tak těšit na eseje gerontologa Zdeňka Kalvacha, socioložky Lucie Vidovičové, nebo psychologa Martina Loučky. “Všichni dohromady se shodneme na tom, že vlastně není úplně důležité, jak dlouhý život žijete. Mnohem důležitější je prožívat ho opravdově a naplněně. A na to určitě nemusíme čekat na stáří. Dobré je začít hned,” dodává Jiří Hrabě.

V autorském týmu, který k rozhovorům připravil tematické eseje, se sešli výrazné osobnosti z různých oborů - sociologové Lucie Vidovicová, Olga Starostová, Jaroslava Hasmanová Marhánková, Stanislav Biler, teolog Marek Orko Vácha, gerontolog Zdeněk Kalvach, psycholog Martin Loučka, odborník na dezinformace Jaroslav Valůch, ředitel domova Sue Ryder Matěj Lejsal, vedoucí vzdělávacího a kulturního centra Elpida Jan Bartoš a psycholožka a vedoucí Linky seniorů Kateřina Bohatá.

O knize jsme mluvili v našem podcastu Old´s Cool, epizoda Jak se stárne v Česku.

Knihu si můžete objednat online zde. Získáte tím nejen skvělé čtení, ale zároveň podpoříte projekty pro seniory v Elpidě.

Kontakt pro média

Iveta Čížová ~ PR ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Jan Bartoš ~ vedoucí kulturního a vzdělávacího Centra Elpida ~ jan.bartos@elpida.cz ~ +420 777 037 112

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům zůstat sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.