Zveme na vernisáž výstavy Do páru

Kdy? 13. 11. od 16 hod
Kde? Vitrínky ve vestibulu stanice metra Palmovka

Přijměte srdečné pozvání na vernisáž výstavy Do páru. Čtvrtý výstavní projekt Tvůrčí dílny znovuobjevených příběhů vznikal v návaznosti na koberečky tkané pro polské sdružení Cepelia. Společnost Cepelia byla založena v roce 1959 se záměrem prezentovat a prodávat výrobky lidových a uměleckých řemesel. Možná si pamatujete tradiční cepeliovské výrobky z pražského obchodu Polského kulturního střediska na rohu Václavského náměstí a Jindřišské ulice. Poslední varšavský obchod byl v roce 2020 bohužel uzavřen a dnes se z mnohých cepeliovských artefaktů staly vyhledávané sběratelské položky. Známé jsou ručně tkané kelimy, koberce zhotovené gobelínovou technikou. K oblíbeným motivům závěsných kelimů patřily květiny ve vázičkách, krojované postavy, hudebníci nebo lesní interiéry podle návrhů Marie Domańské z 50. až 70. let 20. století. Právě figurální motiv z dožínkových slavností Domańské se stal závazným kompozičním zadáním pro realizaci menších šitých koberečků. Současně vznikl i pár menších tkaných koberečků. Kolekce dobového cepeliovského kelimu podle návrhu Marie Domańské a nově vytvořených koberečků je spárována do společného textilního obrazu. Do páru jsou komponovány i samostatné ženské figury na jednotlivých textilních koberečcích.

Textilní koberečky slavnostně vyšily a utkaly:  Jarmila Havelková, Libuše Jezberová, Hana Krýdová, Jana Najbrtová, Ivana Slámová, Marie Táboříková, Daniela Tužilová, Ludmila Vondrková a Dagmar Zvoníčková

Textilní koberečky slavnostně vyšily a utkaly: Jarmila Havelková, Libuše Jezberová, Hana Krýdová, Jana Najbrtová, Ivana Slámová, Marie Táboříková, Daniela Tužilová, Ludmila Vodrková a Dagmar Zvoníčková.