Příběhy českých babiček, které pletou ponožky pro radost i pro druhé

Značku Ponožky od babičky založila Elpida, aby podpořila seniory. Darovaná nepotřebná příze putuje za více jak 200 babičkami, které z ní pletou hřejivé ponožky. Jejich koupí lidé podpoří nejen samotné pletařky, ale také další aktivity pro seniory v Centru Elpida. A protože každá babička, která ponožky plete, je jiná, platí, že co ponožkový pár, to originál – a to jak v rámci barev, tak stylu pletení. A odlišné jsou i příběhy žen, které k pletení přivedli různí lidé a různé situace. A právě ty Elpida v rámci nové kampaně představuje.

Tak už zase páráte?

Jednou z pletařek je Lída Kocová z vesnice Svojkovice, jejíž ponožky slaví každoročně velký úspěch. „Víc než 20 let jsem pracovala tady ve školní jídelně jako vedoucí kuchařka, no a pak když mi bylo k padesáti, tak jsem chtěla mít trošku větší důchod, protože v jídelně takový peníze nebyly, tak jsem šla tady do fabriky. Vždycky jsem pletla, už jako holka. Moje sestra spíš vyšívala a moje mami pletla, tak jsem se to naučila od ní,” říká Lída. „Začínala jsem šálou, kolikrát si na to vzpomenu. Mami mi třeba načala na 20 očí a já jsem jich za chvíli měla buď jenom 5 nebo jsem jich měla 30, prostě jsem si to neuměla udržet. Ale bavilo mě to, tak jsem se to naučila. Když se mi nashromáždí nějaké svetry, tak je vyperu, a pak je s manželem na zahradě páráme. Já sice mám ten strojek, takže přízi namotám, ale musí být někdo, kdo mi to pomůže párat. Takže on mi s tím doopravdy pomáhá. A když jdou sousedi kolem, volají přes plot: „Tak už zase páráte?”.

Opletly celou rodinu, teď pletou pro druhé

Pro mnoho žen je projekt způsobem, jak trávit smysluplně čas a nebýt sám v době, kdy přišly o partnera. „To mě na projektu baví – že propojuje starší ženy z celého Česka. Většina z nich plete celý život, opletla celou rodinu, a proto uvítaly příležitost poslat ponožky někomu dalšímu, trošku si přivydělají k důchodu a ještě pomohou dalším seniorům,” říká Broňa Hilliová, vedoucí kulturních projektů, která značku Ponožky od babičky založila. Komunita pletařek je už poměrně velká a pletařky se často potkávají i na kurzech Hladce obrace, které Elpida pořádá.

První výdělek k důchodu

Pletařka Dáša Melicharová z Prahy upletla první svetřík už v roce 1952, tehdy bráškovi. „Bráškovi k Vánocům jsem upletla svetřík, to byl můj první svetr, no a pak už to začalo. Bydleli jsme normálně na vesnici, kde jsem žila tak krásně až do roku 2015, kdy mi zemřel manžel. Když jsem ovdověla, tak jsem na baráku nemohla zůstat sama a přestěhovala jsem se do Prahy. Tady jsem to měla k Elpidě blíž, jenom jsem si sedla metro a byla jsem tam natotata,” vypráví. „Třicet párů ponožek jsem upletla za měsíc. A byl to můj první výdělek k důchodu. Byla jsem strašně šťastná a naše dcera úplně jásala, že jsem si vydělala nějakou korunku. Bylo to hezké,” dodává Dáša a akcentuje tak další rozměr projektu.

Výtěžek z prodeje jde ale nejen samotným pletařkám, ale i na podporu provozu vzdělávacího a kulturního Centra Elpida – darující a obdarovaný tak spolu s praktickým dárkem získají i hřejivý pocit, že podpořili dobrou věc.

Příběhy dalších babiček zveřejňuje postupně Elpida ZDE. Elpida je natočila pro kampaň, na které již druhým rokem spolupracovala s agenturou TRIAD.

Jak projekt funguje?

Samotnému pletení předchází sběr a recyklace již nepotřebné vlny, která se následně v balíčkách posílá pletařkám. Ty z ní upletou originální teplé ponožky, které pošlou do Elpidy, kde se jim dá etiketa. Každý pár má na ní uvedené jméno autorky, na webu se pak každý může podívat na její příběh.

Kde ponožky objednat?

Jednoduše online na www.ponozkyodbabičky.cz.

Kontakt pro média Jiří Hrabě ~ jiri.hrabe@elpida.cz ~ +420 777 620 281

Elpida

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.