Policie ČR varuje seniory před podvodníky

tisková zpráva Policie ČR, Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování

Policie ČR varuje seniory před podvodníky

V posledních letech se rozmohly v České republice podvodná jednání páchaná na seniorech. Podvodník osloví telefonicky osaměle žijícího seniora na jeho PEVNOU TELEFONNÍ LINKU s tím, že se jeho vnuk dostal do problémů (např. zdravotních, s dlužnou částkou apod.) a okamžitě potřebuje peníze.

Podvodníci komunikují velmi přesvědčivě a znají jména členů rodiny. Senior v domnění, že pomáhá svým blízkým, podvodníkovi uvěří a vydá mu veškeré své celoživotní úspory, které někdy dosahují vysokých částek. Jednání podvodníků je nejenom pro seniora likvidační, ale také velmi sobecké, neboť využívá vyššího věku a osamocenosti.

Druhou možností je, že podvodníci zazvoní u dveří a tvrdí, že jdou něco zkontrolovat, chtějí něco prodat, nebo rozměnit bankovku vyšší hodnoty, čímž donutí seniora „odtajnit“ uschované peníze. Pokud jsou vpuštěni dovnitř, jeden udržuje hovor a druhý odcizí hotovost a šperky.

Jak se bránit?


Pokud Vám někdo zavolá a sdělí, že je Váš vnuk (syn apod.) v nesnázích a žádá o peníze, NEKOMUNIKUJTE. Peníze NEVYDÁVEJTE. Informaci si ověřte u dalších členů rodiny a kontaktujte Policii ČR.

Pokud Vám někdo zazvoní u dveří a domáhá se vstupu k Vám pod různou záminkou, NEVPOUŠTĚJTE nikoho dovnitř. Skuteční kontroloři oznamují datum kontroly s předstihem a prokazují se průkazem. Nic NEKUPUJTE.

Buďte NEOBLOMNÍ. Seberte všechnu svoji HRDOST a ODVAHU a jednoznačně řekněte NE.

Kontakt na Policii ČR: 158