Péče o stárnoucí rodiče

tisková zpráva – Praha – 20. srpna 2019

Možná to sami prožíváte. Péče o stárnoucí rodiče, kteří často žijí v jiném městě, je v současné uspěchané době extrémně náročná fyzicky i psychicky. Ostatně je to téma, se kterým se na Linku seniorů 800 200 007, kterou provozuje Elpida, obrací stále více lidí.

Česká společnost stárne. Každý den u nás odchází do důchodu 165 lidí. Průměrný předpokládaný věk dožití roste, v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90 let. V Česku bude v roce 2050 třetina obyvatel starších 65 let, nejvíce poroste skupina osmdesátníků.

Nejčastějšími problémy českých seniorů jsou izolace a osamělost. Dokazují to nejen data z posledního sčítání lidu, která ukázala, že je v České republice 65 tisíc jednočlenných domácností seniorů, ale i data Linky seniorů 800 200 007, kterou provozuje organizace Elpida. Téma samoty obsazuje každoročně první příčku ve statistikách hovorů. Za prvních 6 měsíců se na pracovníky linky obrátilo už 1424 lidí.

Stárnutí je přirozenou součástí života, které dříve či později ovlivní všechny členy rodiny. Co všechno dlouhodobá péče obnáší? Na co se připravit? Co ještě zvládnout sám, a co již přenechat jiným? A jak pečovat sám o sebe?

Pokud rodičům dojdou síly nebo onemocní

S věkem ubývá psychických i fyzických sil, starší lidé tak mají tendence zůstávat v bezpečí a pohodlí doma, což ale vede ke ztrátě sociálních kontaktů a ještě větší fixaci na rodinné příslušníky. Pokud starší člověk navíc onemocní, je dlouhodobá péče nevyhnutelná.

Pro začátek je dobré zjistit, zda je blízký schopen se o sebe sám postarat

Geriatrie pracuje s několika škálami, které určují, jaké všední denní činnosti je dotyčný ještě schopen obstarat sám. Mezi všední denní činnosti, které se vztahují k péči o sebe sama, patří například hygiena, oblékání, přesun v rámci domácnosti, příprava jídla a pití a jeho konzumace, používání toalety… Má-li rodič potíže s prováděním těchto úkolů, je nutné zvážit pomoc. Právě upřímný pohled na to, ve kterých oblastech potřebuje rodič podporu, je prvním krokem ve správném nastavení péče. Pro dosažení upřímného pohledu je dobré nějaký čas se svým blízkým pobýt. Nestačí nedělní odpolední káva. Ideální je zůstat přes noc a pozorovat. Jak zvládá večerní hygienu? Jak se stravuje, jak to vypadá v lednici, ve spíži, v prádelníku?

Pokud váš rodič onemocní

Ujistěte se, že dobře rozumíte diagnóze – ptejte se lékařů na prognózu, možnosti podpůrné léčby, rehabilitace či snížení míry bolesti. Po určitém čase si vyžádejte kontrolní vyšetření. Pokud máte pocit, že se vám s lékařem nedaří spolupracovat, nebojte se ho změnit. Vytvořte spolu tým, jehož cílem je dobrá péče o nemocného. Sdílejte dílčí úspěchy.

Když péči nezvládneme sami

Je přitom důležité si uvědomit, že člověk nemusí vše zvládat sám. Navíc ne každému práce a jeho osobní život umožňuje, aby si staré rodiče vzal k sobě domů nebo se ně staral na každodenní bázi. Neodmítejte nápady druhých, ač se zdají nestandardní. Můžete například fungovat ve spolupráci se sourozenci, vlastními dětmi. Vítanou oporou mohou být i vzdálenější příbuzní nebo přátelé, kteří jsou ochotni pomoci.

Existují také organizace poskytující sociální a zdravotní služby, které pomohou se základními věcmi, aby váš blízký mohl zůstat doma i v momentě, kdy to sám nezvládne. Možná nastane chvíle, kdy bude pro všechny lepší, pokud váš blízký půjde do domova pro seniory nebo hospicu, kde ho budete navštěvovat. Nedávejte si za vinu, že jste péči nezvládli sami.

Nutné změny s sebou přináší finanční dopady

V situaci péče o blízkého můžete využít finanční příspěvek od státu. Nejčastěji se jedná o tzv. dlouhodobé ošetřovné, o které lze zažádat po minimálně sedmidenní hospitalizaci (pozor, k žádosti budete potřebovat vyjádření lékaře ještě před propuštěním z nemocnice) a příspěvek na péči. Myslete také na to, že vaši rodiče budou potřebovat pomoc s plánováním rozpočtu, placením účtů atd., proto je dobré se domluvit, kdo finanční agendu za rodiče převezme.

Nejsme superhrdinové

Každý člověk potřebuje cítit, že je respektovaný. Pomoc a podporu nabízejte, ale nenuťte ji násilím. Pokud zrovna nějaký úkon nejde provést, zvažte, zda je nezbytné udělat ho právě teď, a to i za cenu ztráty pohody a klidu. Nenechte si kazit společné chvíle potížemi v každodenním fungování, ani nereálnými očekáváními od okolí i sebe samých. Společně strávený čas a sdílená radost budou jednou těmi nejcennějšími vzpomínkami.

Tím nejlepším zdrojem informací o tom, co váš blízký skutečně potřebuje, je on sám. Všímejte si, kdy je spokojený. Ptejte se, jaká forma pomoci je pro něj přijatelná a úlevná. I přesto nemocný vaši péči možná náležitě neocení. Budou se střídat dny, kdy budete vděční a šťastní, že jste se rozhodli pečovat, a dny kdy budete cítit vztek či lítost a zoufalství. Dlouhodobá péče je náročná fyzicky i psychicky, pravděpodobně se budete cítit vyčerpaní. Je důležité si uvědomit, že i přes všechna naše přání nejsme superhrdinové, ale lidé. Pokud se vám někdy něco nepodaří podle očekávání, nevyčítejte si to. Je normální cítit vztek, zlost i zoufalství. V takových chvílích je užitečné vyhledat podporu či odbornou pomoc.

Být oporou někomu dalšímu je velmi náročné. V rámci plánování péče proto myslete také na své potřeby. Nechte se vystřídat, dovolte si nechat si odborně pomoci. Sdílejte svou zkušenost s lidmi, kteří také pečují nebo pečovali. Inspirujte se u druhých: Co pomáhalo jim? V čem pro ně byla zkušenost cenná? Oporou vám mohou být svépomocné skupiny pro pečující, ale i literatura nebo filmy.

Buďte trpěliví k osobě, o kterou pečujete. Ale i k sobě.

Linka seniorů 800 200 007 připravila tzv. Desatero pečujícího, které může sloužit jako první rozcestník, jak a co zajistit, kde hledat podrobnější informace, na co si dát pozor. Desatero si můžete jednoduše stáhnout ZDE a třeba si ho vložit do knihy nebo diáře, nebo umístit na ledničku, abyste měli neustále na očích, že na péči o svého blízkého nejste sami.

Ať se při péči o blízkého člověka potýkáte s jakoukoliv výzvou, Linka seniorů 800 200 007 je vám k dispozici 365 dní v roce od 8 do 20 hodin. Je anonymní a zdarma. Telefonní číslo naleznou senioři i pečující například na všech SIM kartách a telefonních budkách společnosti O2, která Linku podporuje již deset let.

Jak Česko stárne v číslech

– V ČR v roce 2015 žilo na dva miliony seniorů, tedy lidí nad 65 let, v roce 2050 to budou tři miliony, a senioři tak budou tvořit třetinu společnosti. Nejrychlejší nárůst zaznamená skupina 85+.

– Zatímco kolem roku 2030 budou obyvatelé seniorského věku tvořit téměř v polovině krajů čtvrtinu populace, v roce 2050 se budou podíly obyvatel starších 65 let v řadě krajů přibližovat k hranici jedné třetiny. Největší podíly seniorů budou ve Zlínském kraji a v Kraji Vysočina. Předpokládá se, že průměrný věk obyvatel ve Zlínském kraji by měl dokonce překročit hranici 50 let.

– Za posledních deset let se seniorská skupina rozrostla o půl milionu.

Kontakt pro médiaLada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.