OLD'S COOL: Zahájení výstavy OHROŽENÝ DRUH?

Jako obzvlášť ohrožená skupina jsou v souvislosti s pandemií Covidu-19 označováni senioři. Podle statistik je zřejmé, že minimálně fyzicky “ohroženým druhem” jsou. Jak je to ale po stránce psychické? V rámci festivalu OLD'S COOL 2021 uvádí organizace Elpida výstavu velkoformátových fotografií. Veronika Ruppert a Bet Orten se inspirovaly osobními příběhy seniorů o těžkých životních okamžicích a ztvárnili, jak se lidé s krizovými okamžiky vyrovnávají.

Vernisáž proběhne 17. 6. v 18 hodin. Vystoupí také pěvecký sbor Elpida s hudebníkem Václavem Havelkou. Fotografie budou k vidění na zdech pražské náplavky (Rašínovo nábřeží) do 16. 8. 2021.

„Letošní koncept jsme se rozhodli pojmout hravějším způsobem. Nechali jsme víc pracovat fantazii jak nás autorek, tak i seniorů. Vzniklo z toho něco, co by se dalo nazvat magickým realismem – hráli jsme si s jejich fantazií a představou o bezpečí. Představovali si, jaké by to bylo, kdyby měli určité superschopnosti nebo kdyby jen jejich dobrá nálada mohla vytvořit speciální auru, která je chrání,“ přibližuje fotografka Bet Orten.

Dopadají na seniory okolnosti spojené s riziky onemocnění a opakovanými lockdowny více, než na mladší generace? Nebo už za svůj život zažili mnohem náročnější chvíle? Co když jim bohaté životní zkušenosti naopak přináší schopnost vnímat krizové situace s nadhledem? Nebo je to kvůli starým šrámům těžší?

Cílem výstavy OHROŽENÝ DRUH? je sdílet příběhy lidí, kteří figurují na fotografiích. Šest seniorů odpovídalo na následující otázky: Jaké pro vás byly, nebo stále jsou, ty nejtěžší chvíle ve vašem dosavadním životě? A co vám pomohlo, nebo pomáhá je překonat? K výstavě vznikl speciální web www.elpida.cz/oldscool, kde najdete všechny příběhy i fotografie.

„Vystavujeme už sedmým rokem a ta myšlenka mě pořád baví. Není obvyklé vidět ve veřejném prostoru seniory v roli modelů. Festival OLD'S COOL je dobrá cesta, jak v tomto směru změnit náladu ve společnosti,“ dodala k výstavě Bronislava Hilliová, vedoucí kulturních projektů v Elpidě.

Odvážní a otevření lidé, kteří stanuli před fotoaparátem a podělili se o své příběhy jsou Zora Dobiášová, Monika Pošívalová, Pavla Tůmová, Zdeněk Ekl, Alois Pihera a Otakar Pinkas.

Kampaní Old's Cool poukazuje Elpida už 7 let na to, že stárnutí není spojené jen s nemocemi, fyzickým strádáním, chudobou či ekonomickou závislostí na mladších. Většina seniorů nepotřebuje naši lítost, soucit či intenzivní péči. Představují mnohem rozmanitější společenskou skupinu než tu, která je prezentovaná současnými médii. Mnoho seniorů si zaslouží náš respekt a pozornost pro jejich bohaté zkušenosti a to, čeho v životě dosáhli.

Fotografie a úryvek z příběhu Moniky

Opravdu těžkých chvil jsem zažila víc. V roce 1968 nám emigrovala půlka rodiny a pak v osmdesátých letech bez jakéhokoliv předchozího varování zmizel na západ náš syn. Nenechal žádný vzkaz, nevěděli jsme, kam zmizel, dokud nám nezavolal jeho kamarád, že je v pořádku ve Francii.

Já jsem se v takových momentech vždycky ponořila do práce nebo do nějaké nové aktivity.

Vždycky mi pomáhalo hraní v divadle a lidé, se kterými jsem mohla pracovat. A k tomu jsem optimista. Když mi našli rakovinový nádor a šla jsem na operaci, ani na okamžik jsem nezapochybovala o tom, že by to nedopadlo dobře.

Úryvek z příběhu Zdeňka a snímky z fotografování

Vzpomínat na nejtěžší období pro mě stále není snadné. Byl to čas, kdy po 48 letech společného života onemocněla moje paní rakovinou. Po měsících léčení, operace, terapie a nadějí nastal zlom a zůstal jsem sám. Bylo to hrozné. Odmítáte tuto skutečnost přijmout, nevěříte tomu a nenávidíte všechny lidi kolem sebe jenom proto, že žijí, chodí, povídají si, když vy máte takovou bolest. A co mi pomohlo tyto těžké chvíle překonat? Byl červen a obě moje dcery s rodinami měly zaplacenou dovolenou v Chorvatsku. Rozhodly se, že mě vezmou s sebou. Každý večer jsme si o jejich mamince povídali a vzpomínali na ni. Neumíte si představit, jak tato terapie pomáhá. Prožil jsem s vděčnými posluchači znovu celý svůj život a po dovolené jsem byl z nejhoršího venku.

Autorská dvojice Orten a Ruppert spolupracuje s Elpidou, která se dlouhodobě věnuje podpoře aktivního stáří, bourání stereotypů s ním spojených a mezigeneračnímu dialogu, už sedm let. Tvorba současné mladé fotografky Bet Orten osciluje na pomezí módní fotografie, dokumentu, portrétu i krajinné tvorby. Veroniku Ruppert můžete znát jako novinářku, dramaturgyni a moderátorku Českého rozhlasu, Radia Wave.

Jak fotografování probíhalo? Nabízíme ke shlédnutí making-of video od Lukáše Masnera https://vimeo.com/545082917/53977cbdf9.

Kontakt pro médiaIveta Čížová ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Elpida

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.