Old's COOL | Pohlednice z budoucnosti

Organizace Elpida nafotila s modelkami a modely z řad seniorů představy mladých lidí o jejich stáří

Jak si dnes mladí lidé představují své staří? Kde se vidí, až budou ve věku svých babiček a dědečků? To je téma, které otevřela výstava velkoformátových Pohlednic z budoucnosti (A Postcard from the Future), která byla od 15. 6. do 13. 7. 2018 k vidění na zdech pražské Náplavky. V rámci kampaně OLD's COOL ji už počtvrté pořádala proseniorská organizace Elpida.

Pro výstavu oslovila Elpida mladé české talenty napříč obory, jejichž budoucí vize stáří ztvárnili dnešní seniorky a senioři. Fotografie, na kterých už počtvrté v řadě spolupracovalo kreativní duo Bet OrtenVeronika Ruppert, byly stejně jako v minulých letech vystavené ve veřejném prostoru – na zdech pražské Náplavky, a to od 15. června do 13. července 2018. Na vernisáži vystoupil sbor Elpida.

Výstavy jsou součástí dlouhodobé kampaně OLD’s COOL, za kterou stojí proseniorská organizace Elpida. OLD's COOL představuje inspirativní osobnosti a jejich velké životní příběhy na pomezí kultury a společenské debaty s cílem iniciovat dialog napříč generacemi. Do realizace projektů se zapojují současní umělci a samotní senioři. V rámci OLD's COOL můžete navštívit výstavy, divadelní představení, debaty, workshopy a vystoupení sboru Elpida.

Jací budete, až budete staří?

Janja Prokić, 34 let, dlouhodobě oceňovaná šperkařka, pro kterou jsou klíčová témata příroda a ženskost:

„Budu žít ve svém vinohradském bytě. Na rukou budu stále mít zlaté prsteny, na každé ruce jeden. Už v 5 letech mi kmotra vysvětlila, že rtěnka a nalakované nehty dělají ženskou upravenou. Zůstanu společenská, ale pořád trochu morous, to mě ani na stará kolena nejspíš neopustí.“

Vizi Janji Prokić ztvárnila modelka Anna Olšanská, která denně cvičí a běhá, pracuje v Kině Lucerna, chodí na univerzitu třetího věku a momentálně ji fascinuje figurální kresba.

Petr VančuraJan Cina, 33 a 30 let, herci a životní partneři, kteří se poslední dobou se stále častěji objevují spolu i na jevišti a na plátně:

„Jedna z variant mé představy o stáří je, že budu pokračovat v osmělování se v nošení toho, co opravdu nosit chci. Takže možná budu takový mužský prototyp Iris Apfel. Vidím se v klobouku a nějak se mi tam derou i hodinky, ačkoliv to je v rozporu s mou další představou, že se ve stáří nebudu zaobírat časem. S „ezo“ dědouškem Honzou se budeme starat o děti dětí našich kamarádek a budeme se svým věkem v míru a v pohodě.“

Budoucí alter ego ztvárnili modelové Emanuel Krása, pravidelný návštěvník kurzů Centra Elpida, a Petr Osmík, sportovec a obdivovatel italského módního designu.

Jan Lukačevič, 26 let, člen týmu Akademie věd, který vyvíjí technologii pro zkoumání existence elektrických výbojů v prachových bouřích na povrchu Marsu:

„Budu létat do své vesmírné laboratoře podobně, jako do ní teď jezdím metrem. Zůstanu dobrodruhem, abych mohl zážitky vyprávět vnoučatům.“

Vizi Jana Lukačeviče přiblížil model Alois Pihera, pravidelný návštěvník kurzu Centra Elpida.

Vendula Chalánková, 37 let, multimediální umělkyně, která svou tvorbou s nadsázkou velmi trefně glosuje každodenní realitu, díky čemuž se pravidelně objevuje v přehledech nejvýraznějších domácích umělců:

„​V důchodu budu žít jako Charles Bukowski nebo Marian Palla, v domku se zahradou obklopená domácím zvířectvem. Doufám, že zůstanu tvůrčí, píšící, hrající a objevující nové věci. Snad mě tam někdo bude chtít navštěvovat.“

Představu Venduly Chalánkové ztvárnila modelka Nataša Šmeralová, zpěvačka pěveckého sboru Elpida.

Ex Lovers, dvojice grafických designérů, kteří staví možnosti řešení grafických zadání do nových úhlů pohledu:

„​Budeme žít společně uprostřed nesnesitelně plynulé, nikdy nekončící cirkulace štěstí a radosti. Obklopeni předvídatelným, všudypřítomným krásnem. Univerzální základní příjem pokryje všechny náklady na provoz systému.““

V roli budoucích Ex Lovers se představila modelka Dagmar Melicharová, pletařka projektu Ponožky od babičky, a model Josef Rejzek, pravidelný návštěvník kurzů Centra Elpida, lektor zahrádkářského kurzu.

Jan Vytiska, 33 let, malíř, který je v českém prostředí výtvarného umění znám svými silně expresivními obrazy:
„​Budu malovat někde na osamocené chajdě s kočkou. Asi něco jako francouzský umělec Balthus.“

Budoucnost Jana Vytisky představil model Zdeněk Ekl, pravidelný návštěvník kurzu Centra Elpida.

Kampaní OLD's COOL poukazuje Elpida na to, že stárnutí není spojené jen s nemocemi, fyzickým strádáním, chudobou či ekonomickou závislostí na mladších. Většina seniorů nepotřebuje naši lítost, soucit či intenzivní péči. Představují mnohem rozmanitější společenskou skupinu než tu, která je prezentovaná současnými médii. Mnoho seniorů si zaslouží náš respekt a pozornost pro jejich bohaté zkušenosti a to, čeho v životě dosáhli.

Bet Orten

Tvorba současné mladé fotografky Bet Orten osciluje na pomezí módní fotografie, dokumentu, portrétu i krajinné tvorby. Fotografie působí jako poetické obrazy. Zkušenosti sbírala Bet převážně v zahraničí, žila v New Yorku, kde mimo jiné pracovala jako asistentka v týmu slavného amerického fotografa Stevena Kleina. V současné době žije a tvoří v Praze. Výstava Pohlednice z budoucnosti je jejím čtvrtým autorským projektem, který v rámci mezigenerační kampaně OLD's COOL připravuje s Elpidou.

Veronika Ruppert

Novinářka a moderátorka dvou rádiových pořadů na stanici Českého rozhlasu pro mladou generaci, Radiu Wave. Pro jeden ze svých pořadů, Modeschau, který se vysílá od roku 2006, systematicky mapuje český módní design, průmysl a přístup lidí k odívání. Žije mezi Prahou a Chicagem. Vedle Českého rozhlasu spolupracuje s tištěnými a online médii jako Blue Paper, Respekt nebo Forbes.cz. Veronika je členkou České akademie designu a působila jako módní kurátorka mezinárodního festivalu designSUPERMARKET. S Elpidou spolupracuje již čtvrtým rokem, vedle mezigeneračních módních přehlídek a výstav se podílí i na přípravách a realizaci módních workshopů a dalších společenských událostí.

Kontakt pro média
Lada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Elpida

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.