Očima těch, kterých se to týká

Tisková zpráva – Praha – 16. 2. 2023

Kudy vedla zkratka do školy a jakou nejdivnější poznámku najdete v žákovské? Chodby a učebny první veřejné školy na Smíchově (Na Bělidle 34) ožívají tématem školní každodennosti prostřednictvím výstavy Očima těch, kterých se to týká


V létě 2021 se Elpida, pražská organizace pomáhající seniorům, přestěhovala do budovy první smíchovské školy Na Bělidle 34 z roku 1857. Elpida zde provozuje vzdělávací a kulturní centrum pro seniory. Díky tomu dům opět slouží vzdělávání, ožívá ale i jeho historie.

 „Postupně k nám začaly pronikat první vzpomínky našich klientů na jejich školní léta prožitá ve zdejší základní škole v 50. letech 20. století. Prožité osudy, příběhy, fotografie se začaly propojovat se současností. Dozvěděli jsme se, kde byla sborovna, ředitelna i tělocvična,“ popisuje vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš.

Materiálu přibývalo, a tak vznikl nápad na sérii minimálně tří výstav nazvané Archeologie zaniklého systému, která bude mapovat kontext místa, historii budovy zdejší staré školy a její skryté příběhy schované v paměti současných seniorů.

V rámci druhé výstavy této série s názvem Očima těch, kterých se to týká, kterou kurátorsky připravila umělkyně Eva Jiřička, nabízí Elpida subjektivní rekonstrukci místa a času pomocí vzpomínek a starých fotografií pamětníků, kteří školu v dětství navštěvovali. Na otázky Evy Jiřičky a produkční výstavy Kateřiny Zadákové odpovídali nejen senioři, ale i současní žáci ZŠ Drtinova. Vznikl tak zajímavý mezigenerační mix, který propojuje několik časových rovin. 

Zveme vás na výpravu do školní každodennosti Smíchova a vernisáž výstavy, která proběhne 22. února v 16:00 Na Bělidle 34. Výstava bude společně s první výstavou této série k vidění do konce dubna.

Fotografie ke stažení zde.

První výstava minisérie nese název Pohledem historika (listopad 2022 až leden 2023). Autorem je historik Pavel Fabini, který vynesl z archívů historické souvislosti založení nejstarší smíchovské školy, vývoj metod vzdělávání i jména významných ředitelů i postav tehdejšího školství. Nechyběl ani přehled proměn budovy Na Bělidle od jejího vzniku až po současnost.

 

Kontakt pro média

 

Iveta Čížová ~ PR ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

 

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům zůstat sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky a vydává časopis VITAL. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli naplněný život.