Nový online kurz Fakt, jo?

Tisková zpráva - Praha - 7. 11. 2023

Pomáháme českým a slovenským seniorům zorientovat se v moři zpráv - nový projekt posílí odolnost seniorů a seniorek vůči informačním manipulacím. V sérii pěti online kurzů Fakt, jo? si mohou vyzkoušet, jak jsou na tom s odolností proti dezinformacím. 

Organizace Transitions a Elpida v České republice, spolu s partnerskou organizací MEMO98 na Slovensku, rozšiřují za podpory společnosti Google své aktivity zaměřené na seniory. Úspěšný několikaletý projekt tak významně rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit na téma mediálního vzdělávání a odolnost vůči informačním manipulacím.

Právě tomu se věnoval i průzkum od agentury IPSOS, který ve spolupráci s Central European Digital Media Observatory (CEDMO) zdůrazňuje význam mediálního vzdělávání pro seniory. Z výsledků vyplývá, že 34% účastníků starších 55 let má pocit, že jsou často vystaveni dezinformacím. Osoby ve věkovém rozmezí 45 až 65 let pak považují mediální vzdělávání za nejúčinnější nástroj proti šíření nesprávných informací. 

Program od společnosti Transitions představuje nový videospot, který láká na online i offline kurzy pro lepší orientaci v současném informačním přehlcení. Snaží se posilovat nejen odolnost vůči manipulacím, ale také pohodu při zkoumání internetu. Narušuje stereotypní představu o "mediálně a digitálně negramotných" seniorech, kteří nezvládají moderní komunikační prostředky a ukazuje je v nečekaném, a přesto zcela reálné světle.

Hudební rozmanitost videoklipu pomohl stylově dotovřit pěvecký sbor Elpida. Spot doprovází pět výukových videí a na ně navázaných pět online kurzů. Pro ty, kteří preferují vzdělávání offline, je připravena série setkání na místní úrovni, v Praze v Elpidě a v regionálních institucích v různých koutech ČR.

"Elpida a Transitions dlouhodobě usilují o to, aby senioři a seniorky nadále zůstávali sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti. Ve veřejné diskuzi jsou však mnohdy opomíjeni, či dokonce označováni za největší šiřitele fake news. Tato nálepka není fér. 

V našich programech se se seniory dělíme o dovednosti tak, aby se obchodníkům se strachem a dezinformacemi nedařilo zneužívat nejistoty a obav velké části seniorů. Našimi programy proto podporujeme jejich sebejistotu a pohodu oproti strachu, nejistotě a stereotypům," dodává Jaroslav Valůch z organizace Transitions.

Organizace Transitions, Elpida a Memo98 uspořádaly v uplynulých 4 letech přes 300 akcí, zvláště ve spolupráci s místními partnery, jako jsou například knihovny či univerzity třetího věku. Kurzy a přednáškami prošlo více než 3600 účastníků. Všechny tyto zkušenosti z "off-line" setkávání nyní organizace překlápí do on-line varianty, a vy si tak můžete vyzkoušet mediální kurzy v rámci aktraktivního e-learningu.

Fakt, jo?  Videoklip  Online kurz  Odkaz na videa  Fotogalerie  Program kurzů v ČR

Kontakt pro média

 

Iveta Čížová ~ PR ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Jiří Hrabě ~ ředitel Elpidy ~ jiri.hrabe@elpida.cz ~ +420 777 620 281

Jaroslav Valůch ~ specialista na mediální vzdělávání, organizace Transitions ~ jaroslav.valuch@tol.org ~ +420 702 170 427