Linka seniorů: Připravte se na život do devadesáti

Česko stárne. Každý rok odejde do důchodu na šedesát tisíc lidí. Nejrychleji přibývá seniorů ve věkové kategorii 80+. Stále častěji tak rodiny řeší, jak se o své stárnoucí příbuzné postarat. Jak takovou situaci usnadnit sobě i rodině? Myslete na péči včas.

Dvacet let. Přibližně takovou dobu prožijí starší lidé s nějakou formou zdravotního omezení, kterému je potřeba přizpůsobit bydlení a zajištění dalších potřeb. "Když změny přichází postupně, je možné se připravit. Náročné je především přiznat si, že už se o sebe sám nedokážu postarat a ochota přijmout změny, které z toho plynou. Prvním, kdo seniorům pomoc obvykle nabídne, či komu je dobré si o pomoc říct, jsou blízcí z okruhu rodiny či přátel," říká psycholožka Kateřina Bohatá, vedoucí krizové telefonické Linky seniorů 800 200 007.

Věk dožití se v celé Evropě prodlužuje, stárnutí dramaticky mění Evropu. V Česku jen do roku 2030 přibude 300 tisíc seniorů, do 2050 dokonce téměř milion. To budou starší lidé tvořit celou třetinu společnosti. Dožít se vysokého věku ale automaticky neznamená dožít se ho ve zdraví. Co tedy dělat a jak se připravit na to, když zdraví zcela neslouží?

Ohrožená skupina: osmdesátníci

Podle Bohaté přibývá na Lince seniorů hovorů od osmdesátníků, kteří téma péče naléhavě řeší. Jako třeba paní, která po úmrtí manžela zůstala sama. Má pocit, že se od ní očekává, že odejde do domova s pečovatelskou službou, protože někteří z jejich známých tam již bydlí. Sama se na to ale necítí, doma je jí dobře, má tu zvířata, která nechce opustit. V hovoru ji pracovník linky nabízí pečovatelské služby - může si nechat donést obědy, aby měla jedno teplé jídlo denně a využít pomoci s hygienou. Volající je spokojená. Intervent předává kontakty, vysvětluje, kam se obrátit pro zprostředkování sociální služby a kde čerpat finanční podporu. 

"Lidem, kteří potřebují každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné osoby, je určen takzvaný příspěvek na péči, o který mohou zažádat na úřadu práce. Ten má několik stupňů, od 880 Kč až do 19 200 korun měsíčně. Příjemci mohou příspěvek využít například k úhradě některých sociálních služeb. Jak s příspěvkem naloží, je na nich," doplňuje Bohatá.

Péči řešte včas

Odborníci se shodují v tom, že otázku péče o starší příbuzné je dobré řešit včas, kdy se dá vše společně naplánovat a není třeba hledat krizová řešení v situaci, kdy už je pozdě a péči nezvládáme. Důležité ale je také vědět, jak s hovorem na téma domácí či institucionální péče doma začít, aby to bylo bezpečné, ohleduplné a přirozené. "Musíme být k sobě upřímní a přiznat si, že už péči nezvládáme. A i když je to těžké, upřímně to příbuznému sdělit a hledat s ním společné řešení," radí psycholožka Klára Gramppová.

V základu se dají rozdělit na sociální služby, které jsou v Česku k dispozici rozdělit na takzvané terénní, které dorazí za klientem domů, ambulantní, kam může klient pravidelně docházet a pobytové, kde jak napovídá název bude pobývat. Pro rozhodování se, kterou službu využít, je nesmírně důležité dobře si promyslet, co je pro mne v životě důležité, co jsou věci, které mě těší a kterých se nechci nebo nemohu vzdát a s čím by mi mohly sociální služby pomoci. "Na toto rozhodování není dobré být sám. Je možné probrat to s někým blízkým a pokud se to nedaří, je možné se obrátit i na některou z krizových linek pro seniory," doplňuje Kateřina Bohatá s tím, že například anonymní a bezplatná Linka seniorů je volajícím dostupná na telefonním čísle 800 200 007 denně od 8 do 20 hodin.

 

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní linka krizové pomoci pro seniory. Díky podpoře Nadace O2 je volání na linku bezplatné.

Kontakt pro média

 

Iveta Čížová ~ PR ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Kateřina Bohatá ~ vedoucí Linky seniorů ~ katerina.bohata@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Elpida je nezisková organizace, která od roku 2002 podporuje seniory v aktivním životě. Provozuje 2 vzdělávací centra v Praze, celorepublikovou bezplatnou telefonickou Linku seniorů 800 200 007, vydává časopis VITAL, má dámský pěvecký sbor Elpida a stojí za projektem Ponožky od babičky. Elpida je průkopníkem mediálního vzdělávání seniorů a leaderem ve vzdělávání pracovníků se seniory v lektorské akademii SEFTE. V současné době připravuje unikátní e-learningovou platformu, která umožní seniorům z celé ČR lepší přístup ke vzdělávání i kultuře.