Linka seniorů a skauti pomohou i o Vánocích, seniorům i lidem v karanténě či Covid pozitivním

S psycholožkou a vedoucí Linky seniorů Kateřinou Bohatou tom jak prožít letošní Vánoce hezky a bezpečně

“Vánoce jsou krásné, ale i velmi náročné období nejen v době pandemie. Každý máme představu o tom, jak bychom je chtěli strávit a ne vždy se to daří. Letos to bude o to těžší, že se z opatrnosti možná neuvidíme se všemi našimi blízkými,“ říká Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů. “Chceme-li se na Vánoce setkat se svými blízkými, je nutné zvážit nakolik je pravděpodobné, že by je onemocnění COVID-19 ohrozilo i jak těžké by pro ně bylo být v době vánočních svátků sami. I osamělost je velmi těžká a pro někoho to mohou být svátky poslední. Je důležité o tom se svými blízkými mluvit a vyslechnout jejich přání. Pokud vaše babička říká, jak moc důležité je pro ni o svátcích vidět vnoučata i přes všechna rizika a že si to tak přeje, respektujte její právo rozhodovat sama za sebe a zkuste zařídit setkání tak, aby bylo co nejbezpečnější. ” dodává Kateřina Bohatá.

Jaká jsou tedy doporučení pro bezpečné setkávání během vánočních svátků? Rozhodneme-li se společně se vidět, je vhodné dodržovat tato opatření. Několik týdnů před Vánoci se vyhýbat kontaktům, které nejsou nezbytně nutné a tak snížit nebezpečí nakažení. Těsně před návštěvou je možné nechat si udělat dobrovolně test a získat tak jistotu, že u nás nemoc právě neprobíhá. Pokud se i přes to nebudeme před plánovanou návštěvou cítit dobře, můžeme zvážit její posunutí na nový termín. I kdyby to znamenalo, že budeme mít Štědrý den na Silvestra. Také je možné zorganizovat méně rizikové setkání venku, uspořádat vánoční rodinnou procházku do lesa či se projít po vánočně vyzdobeném náměstí. “ A pro ty, co zůstanou o vánočních svátcích sami, tu bude Linka seniorů. Telefonní číslo 800 200 007 bude k dispozici všem, kteří to o Vánocích budou potřebovat. Zavolání může ulevit od pocitu smutku z osamění i podpořit pokud na nás na Vánoce dolehne tíha nedávno prožité ztráty blízkého člověka.” říká vedoucí Linky Seniorů, Kateřina Bohatá.

Linka seniorů chce zároveň přispět k tomu, aby Vánoce mohli prožít v klidu i ti, kdo se obávají nákazy COVID-19 a proto raději nechodí do míst, kde se pohybuje více lidí. “A stejně tak myslíme na ty, kdo právě onemocnění prodělávají, nebo jsou v karanténě a nemají kolem sebe nikoho, kdo by jim došel nakoupit, přinesl léky. Proto jsme dobrovolnou pomoc rozšířili nejen na seniory, ale také na osoby mladšího věku, kteří jsou nemocní nebo v karanténě a nemají se na koho obrátit” dodává Bohatá. Linka seniorů je hodně vytížená, denně přijme kolem 100 volání, přičemž některé hovory jsou dlouhé a proto se stává, že volající musí volat opakovaně. “Abychom usnadnili volajícím možnost říci si o skautskou dobrovolnou pomoc, zřídili jsme na našem čísle 800 200 007 tlačítkovou volbu a volba 1 je určena jen pro poptávky skautské dobrovolné pomoci. Takto jsme za posledních 6 týdnů propojili se skauty již více než 300 volajících, z nichž mnozí zůstávají se “svým“ dobrovolníkem v dlouhodobějším kontaktu.” vysvětluje Kateřina Bohatá. “Na volbě 1 jsou volajícím k dispozici dobrovolníci. Za jejich pomoc jsme opravdu vděční” dodává.

Linka seniorů, kterou provozuje Elpida o.p.s., je jednou z nejvíce využívaných krizových linek v ČR. Na telefonním čísle 800 200 007 je v provozu od 8.00 do 20.00 hodin každý den, včetně svátků a Vánoc. Slouží především seniorům a těm, kdo o seniory pečují – blízkým osobám i profesionálům. Během pandemie zprostředkovává i Skautskou dobrovolnou pomoc a spojuje seniory a nyní nově i osoby COVID+ z celé České republiky s dobrovolníky z organizace Junák – český skaut, kteří zajišťují základní praktickou pomoc. Na telefonním čísle 800 200 007 je možné si požádat o donášku léků, nákupu, či například zaplacení složenek na poště. Během prosince byla tato služba rozšířena i pro osoby nemocné COVID+ a v karanténě neseniorského věku.