Konference diference a opakování

Praha, 24. dubna 2019 – Krizová intervence je způsob pomoci v takové životní situaci, kde vlastní síly už nedostačují. Krize v životě člověka může být věc krátkodobá, i dlouholetá. Právě téma pomoci těm, kdo čelí dlouhodobé krizi, otevře v květnu v rámci 2. ročníku odborné konference Linky seniorů 800 200 007. Vedle diskuzních panelů nabídne konference i řadu metodických workshopů, z nichž jeden slibuje výlet do pekla se zpáteční jízdenkou v ceně.

Pozvání přijala řada skvělých hostů, například manželé Třešňákovi, kteří třináct let vychovávají dceru s těžší formou poruchy autistického spektra, filozofka Anna Hogenová, nebo nemocniční kaplan působící v mobilním hospicu Cesta domů Matěj Hájek.

„Svět se zdá být stále komplikovanější a méně srozumitelný. Potřeba hledat odpovědi na otázky a mít s kým sdílet své starosti i obavy, je tak stále aktuálnější. Služby krizové pomoci, jako je Linka seniorů, jsou tu od toho, aby nabízely bezpečný prostor pro všechny, kteří potřebují. Ne vždy se totiž člověku podaří akutní krizí dobře projít, a ta potom ovlivňuje celý jeho další život. O tom, jak to dobře poznat a jak pomoci, budeme diskutovat na konferenci,“ říká Klára Gramppová Janečková, zástupkyně vedoucí Linky seniorů a spolupořadatelka konference.

čtvrtek 16. května 2019 – Gröbova vila v Havlíčkových sadech, Praha 2

Existují (minimálně) 3 důvody, proč přijít:

I – Vezmeme vás na výlet do pekla
Inspirací pro metodický workshop je vedle praktických zkušeností z práce s dlouhodobě opakovaně volajícími klienty také kniha C. S. Lewise Velký rozvod nebe a pekla s podtitulem Fantastický autobusový výlet z pekla do nebe. Vyhlídková jízda pro některé, ale rozhodně ne pro všechny, a zároveň kniha od Thomase Moora Temné noci duše. Workshop bude příležitostí zjistit, jaké intervence může poskytnout pracovník volajícím, kteří se právě teď nachází ve svém osobním pekle. Na výlet do pekla (se zpáteční jízdenkou v ceně) vás vezme Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů, a Daniela Vodáčková, psycholožka a psychoterapeutka s dlouholetou praxí v oboru krizové intervence.

II – Naše zrcadlo vám řekne, kdo je na světě i v zemi zdejší duší nejkrásnější
Co všechno vypovídá o člověku hlas? Co všechno má vliv na jeho tvorbu v daný okamžik? Jak se hlas mění v průběhu života? Z hlasu se dá přečíst mnohé. Je výpovědí o naší jedinečnosti, o tom jak se aktuálně prožíváme. Hlas druhého tedy může být pro terapeuta zdrojem nevyslovených informací, stejně jako jeho hlas může být sám o sobě terapeutickým nástrojem. Workshop povede hlasová terapeutka Ivana Vostárková, která se věnuje práci s hlasem jak v umělecké, tak i terapeutické oblasti.

III – Zkusíme pojmenovat krizi v kontextu měnícího se světa
Jaký je rozdíl mezi porozuměním věci a mezi informacemi o věci? Co je to digitální a věcné myšlení a jejich význam pro porozumění dnešku? Dnešek a problém pravdy, dnešek a smysl života z hlediska mladých a starších jedinců, o tom bude povídat oblíbená filozofka a fenomenoložka Anna Hogenová.

Počet míst na konferenci je omezen, ale pro všechny, kteří se na ni nedostanou, připravujeme publikaci, která se bude zabývat tématem dlouhodobé a latentní krize. Její součástí budou i nejdůležitější výstupy z konference.

Organizátorem konference je služba Linka seniorů 800 200 007, kterou provozuje organizace Elpida.

Kontakt pro média
Lada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Linku seniorů 800 200 007
Anonymní a bezplatná telefonická služba organizace Elpida, která je určena nejen seniorům, ale i osobám, které o ně pečují. Na pracovníky linky se můžete obrátit také e-mailovým dotazem. Psycholožky Linky seniorů připravily dvě desatera: Desatero pečujícího vám poslouží jako první rozcestník v situaci, kdy pečujete o blízkého. Desatero demence pomáhá vypořádat se s těžkým onemocněním blízké osoby.

Elpida
Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační OLD's COOL festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.