Elpida otevírá digitální akademii

Českým seniorům chce pomoci překlenout digitální propast

Naučit seniory v digitálním světě kriticky myslet – téma, na které se v novém školním semestru soustředí Centrum Elpida. Počítačové kurzy zaměřené na výuku konkrétních dovedností nově doplní o rady, jak se v digitálním světě pohybovat. Hlavní motivací je pomoci seniorům překlenout digitální propast a dát jim návod, jak se v tak složitém prostředí pohybovat a třídit informace.

tisková zpráva ~ Praha ~ 25. 9. 2019

Šedesátníka nepolíbeného počítačem už v Česku nenajdeme. Většina ze současných seniorů ale prožila nejaktivnější etapu života mimo virtuální prostředí, které se rychle mění a vyvíjí. Vzdělávací Centrum Elpida, které se výuce seniorů věnuje již 15 let, se proto nyní ještě více zaměří na kontext a komplexnost: dílčí kurzy doplní o nadstavbu, která seniorům pomůže překlenout tzv. digitální propast – ta vzniká ve chvíli, kdy mladší lidé přijímají do běžného života elektronické technologie rychleji než generace seniorů. V rámci dne otevřených dveří zve Elpida všechny seniory, aby se s digitální akademií seznámili a vybrali si z široké nabídky kurzů.

Dny otevřených dveří Centra Elpidačtvrtek 26. září – Praha 7 – Přístav 7 (ulice Jankovcova 8b)úterý 1. října – Praha 4 – Na Strži 40 (ulice Na Strži 40)

Stejně, jako se vyvíjí technologie samotná, vyvíjí se i zájem a potřeby seniorů

Před patnácti lety se senioři v Centrum Elpida učili, co je to myš a jak se s ní zachází. O něco později se zajímali, jak si založit e-mail, jak ho napsat a odeslat. Dnes jsou v oblibě workshopy, které seniory učí, jak natáčet videa na chytré telefony a jak je umístit na sociální síť, jak se bezpečně pohybovat na internetu nebo jak se pomocí Skype a What’sApp spojit s rodinou, která žije na druhém konci světa. Centrum Elpida, které má v Praze dvě pobočky, se ale v novém semestru ještě více zaměří na to, jak mohou senioři efektivně, ale hlavně bezpečně pracovat s moderními technologiemi a informacemi, které na nich získávají.

Ruku v ruce s mediální akademií

Elpida v rámci nového konceptu zúročuje zkušenosti z mediální akademie. Tu pořádá ve spolupráci s organizací Transitions a za podpory Nadace O2 a ukazuje v ní seniorům, jak se v pomyslném oceánu informací neutopit, jak je třídit a jak při tom úklidu „informačního nepořádku” kriticky uvažovat. I v aktuálním semestru nabídne oblíbené semináře pokrývající komplexní problematiku rozvoje kritického myšlení a mediálního vzdělávání. Mediální akademii pořádá Elpida již druhým rokem a právě poznatky, které získala, nyní přenese i do dalších kurzů, které se na první pohled věnují jiným tématům, ale které sdílí podobné principy fungování.

Digitální akademie

Digitální akademie je propracovaný systém osnov různých kurzů a seminářů s nejrůznějším zaměřením pokrývající komplexní nároky a potřeby seniorů v používání informačních technologií. Centrum Elpida nabídne 65 tematických kurzů a seminářů, jejichž délka je uzpůsobena tak, aby si z nich vybral každý. Senioři tak mohou navštívit kratší seminář, ale i delší kurz.

Senioři jsou asertivnější a mají méně času

Nabídka kurzů se seniorům přizpůsobuje nejen obsahově, ale i ve smyslu časové náročnosti. Delší a dlouhodobé kurzy už dnes tolik nefungují, protože senioři mají méně času a k dlouhým kurzům se nechtějí zavazovat. Proto je třeba neustále nabízet nová témata a otevírat speciální semináře na jednotlivé aplikace na smartphony.

Hodím ti to do mailu

A jaká je vlastně motivace seniorů ovládat digitální technologie? Chtějí především umět to, co umějí všichni ostatní, aby se cítili součástí společnosti. Když všude kolem sebe slyší, že se lidé baví o něčem, čemu sami nerozumí a co neovládají, jsou out. Hláška „Hodím ti to do mailu!” vás v momentě, kdy e-mailovou schránku nemáte, nejen nepotěší, ale budete si připadat mimo. Dnešní aktivní senioři chtějí držet krok s vývojem, jsou-li in, cítí se líp. Někteří ze seniorů, kteří kurzy v Elpidě navštěvují, stále pracují na částečný úvazek, a schopnosti používat technologie je pro ně velkou výhodou, ba dokonce nutností.

Top 3 kurzy, které mohou senioři v Elpidě navštívit v novém semestru

→ YouTubering – Dílna natáčení krátkých videí na mobilní telefon spojená s teorií i ukázkou úspěšných i odstrašujících příkladů a seznámením s českou i zahraniční youtuberskou scénou.

→ Herní svět – Nový kurz vyvrací domněnku, že senioři nehrají počítačové hry. Lektor se zaměří na historii, ale i současnost a dodá kontext, který seniorům otevře nové virtuální světy.

→ Hesla a zabezpečení – Základy bezpečného používání tabletu či chytrého telefonu a představení různých forem zámků obrazovky (PIN, heslo, gesto, čtečka prstu). Jak zvolit vhodné heslo ke vstupu do e-mailu a sociálním sítím a co dělat, když heslo zapomeneme a další bezpečnostní triky.

Kontakt pro média Lada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.