Jak na darování ze závěti

V zahraničí je dárcovství ze závěti poměrně běžné, u nás však stále propadá ohromná částka majetku státu (v roce 2023 to bylo 440 mil. Kč) po lidech, kteří neměli dědice nebo nesepsali závěť. Každoročně proto 13. září připadá na Mezinárodní den závětí (Legacy Giving Day), který připomíná lidem v desítkách zemí po celém světě význam závěti a možnost věnovat jejím prostřednictvím dar dobročinným organizacím.

V České republice občanský zákoník, § 460-487, pamatuje na právo každého z nás se rozhodnout, jak bude naloženo s naším majetkem. Můžeme obdarovat kohokoliv, kdo je nám blízký. Ve světě je zcela běžné, že mezi poslední přání patří podpora dobročinné aktivity. Obdarované neziskové organizace tak mohou dlouhodobě měnit svět k lepšímu.

Darování ze závěti přináší příjemné pocity bilancování, ocenění a obdarovávání, aniž by vám ubylo z peněženky či účtu.

  • Můžete projevit vděčnost těm, kteří pro vás v životě něco znamenali, kteří vám pomohli v těžkých chvílích, kteří vám jednoduše zkrášlovali život, i když to nejsou zákonní dědicové, ať už to jsou lidé nebo organizace.
  • Můžete se postarat, že vaše milované věci či sbírky neskončí na smetišti, ale přijdou tam, kde udělají další radost a obohatí sbírky obdarovaného, ať už je to muzeum, galerie nebo váš přítel.
  • Můžete zajistit péči, kterou si přejete, pro své mazlíčky.
  • Můžete předejít sporům v rodině, která je sice nyní harmonická, ale situace se může nečekaně vyhrotit, pokud se objeví předmět sporu, touha po majetku nebo pocit křivdy

Inspirovat se můžete

JAK SPRÁVNĚ SEPSAT ZÁVĚŤ?

I v případě, že tzv. dědice ze zákona máte, vždy máte možnost s určitou částí svého majetku (do výše 75%) naložit svobodně, dle vlastního uvážení. Aby byla závěť platná, je potřeba dodržet nezbytné formální náležitosti.

I když se jedná o relativně jednoduchý úkon, je dobré se o tom poradit. Můžete se obrátit na právníka, notáře nebo na nás v Elpidě. Připravujeme přednášky k darování ze závěti i následné individuální poradny.

Na internetu vás procesem bezpečně provede posledniveta.cz, kde zadáte požadované údaje a výsledkem je připravená závěť se všemi právními náležitostmi. Stačí pokud ji podepíšete u notáře, doma se 2 svědky nebo pokud ji přepíšete vlastní rukou. Uschovat ji můžete u notáře, v advokátní úschově nebo v bezpečnostní obálce doma.

Nezapomeňte říct vašim dědicům, že závěť máte! Případně, kde ji hledat.