Třetí ročník ReFestivalu Old’s Cool je opět koncipován jako velkolepá oslava Mezinárodního dne seniorů a představí ještě více autorských mezigeneračních projektů vytvořených přímo pro festival.

Hlavní program se uskuteční od 23. 9. do 2. 10., ale už od konce srpna se můžete těšit na řadu doprovodných akcí.

Pořadatelem festivalu je obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří. ReFestival tradičně představuje mezigenerační projekty, inspirativní seniory, legendy, kapacity, vzory i velké životní příběhy, iniciuje mezigenerační spolupráci a zapojuje seniory přímo do realizace vybraných projektů.

Buďte zvědaví, nebudete brzo staří!
27. 8. – 25. 9. / NÁPLAVKA

BET ORTEN: OLD’S COOL: SHAPE & STRUCTURE

Z členek sboru Elpida se staly žádané modelky. Poprvé pózovaly výrazné české fotografce Bet Orten. Její působivá fashion story Grand Chic pro web Fashionbook.cz tenkrát zachytila sboristky společně s kapelou Please the Trees v elegantních róbách v přírodě.

Nyní Bet Orten nafotila sérií portrétů, na kterých seniorky oblékly extravagantní modely od mladých návrhářek věnujících se především technice výšivky: Monika Přikrylová, La Femme Mimi, Tereza Ledvinová, Kateřina Hynková a Tereza Rosálie Kladošová Velkoformátové fotografie odhalíme na Náplavce 27. srpna v 19:00. Výstava potrvá do 25. září.

Série fotografií Old’s Cool: Shape & Structure Bet Orten je součástí projektu Veroniky Ruppert (Modeschau, Radio Wave), která pro ReFestival připravila akci „Shape & Structure: workshop a přehlídka současné výšivky”, ta se uskuteční 25. 9. ve Ville Pellé. Hostem bude Never Sol, která vystoupí také společně se sborem Elpida.

Bet Orten vystudovala módní fotografii na London Collage of Fashion. Působila v New Yorku jako asistentka fotografa Stevena Kleina. Fotila pro velké mezinárodní magazíny a módní značky a v roce 2012 získala cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku. Svou tvorbu označuje jako „intuitivní inscenovaná fotografie“.

www.betorten.com

9. 9. – 10. 10. / Národní knihovna

KNIHY SE TĚŽKO VYSTAVUJÍ: JIŘÍ RATHOUSKÝ

Grafický designer a typograf Jiří Rathouský (1924–2003) se proslavil především jako autor informačních systémů, mj. pro Novou scénu ND nebo hotely Intercontinental v Praze a Thermal v Karlových Varech. Navrhl mnohé zažité značky, mezi jinými třeba logo Národního divadla, nakladatelství Albatros nebo Olympia. Navrhl grafické řešení navigace pražského metra a vytvořil pro něj charakteristické písmo Metron. Ojedinělou realizací je tzv. jednotná vizuální identita města, kterou úspěšně aplikoval na pražské sídliště Jižní město II. Rathouského racionální přístup se skvěle uplatnil i při koncepčním řešení mnoha knižních edic, nejznámější z nich je Galerie moderních autorů v nakladatelství Odeon, pro kterou vytvořil i písmo Alphapipe. Toto písmo, které v nedávné době digitalizoval Radek Sidun, jsme také použili při navrhování plakátů pro letošní ReFestival.

Cyklus Knihy se těžko vystavují se věnuje významným českým poválečným knižním výtvarníkům, grafikům a typografům a představuje knihu jako výtvarný objekt. Výstavy pořádá Elpida, o.p.s., která mj. provozuje Antikvariát Elpida, a Archiv výtvarného umění, z jehož sbírek většina vystavených knih pochází. Kurátorem je grafik, hudebník a sběratel knih Martin Hůla.

Facebook Event

16. 9. / Zoot, Hlavní nádraží Praha

FASHION PARTY OLD’S COOL

Ve spolupráci s projektem Zoot Dobro jsme pro vás připravili další kolekci Old’s Cool. Poprvé bude k dostání na výdejně Zoot na Hlavním nádraží. Koupí triček, mikin a vaků přispějete zároveň na aktivity o.p.s. Elpida. Při této příležitosti se přímo na výdejně uskuteční malá módní mezigenerační párty.

Nové designy kolekce Old’s Cool jsou inspirované i programem ReFestivalu. Najdete tu třeba retro sci-fi trička, ale nechte se překvapit. Neprozradíme zatím ani, jak bude vypadat speciální limitovaná kolekce Ponožek od babičky, kterou navrhla mladá česká designérka Jana Mikešová a kterou právě nyní pletou naše zručné babičky ponožkářky. Vše bude k dostání poprvé právě 16. 9. ve výdejně Zootu na Hlavním nádraží.

Těšíme se na babičky i vnučky. V rámci akce proběhne focení v duchu babího léta. Každá mezigenerační dvojice od nás dostane na památku fotku. Těšte se také na povídání s vzácným módním hostem.

17. 9. – 30. 10. / 18h / Dox, Malá věž

GEN CHOCHOLA

Václav Chochola patří mezi nejuznávanější fotografy české dokumentární a portrétní fotografie druhé poloviny 20. století. Jeho práci ovlivnila estetika imaginativního civilismu Skupiny 42 stejně jako dlouholeté přátelství s Karlem Ludwigem a Zdeňkem Tmejem. Hlavní a nejobsáhlejší složku jeho díla tvoří portréty osobností české i světové kultury. V jeho fotografickém odkazu pokračují jeho dcera Blanka Chocholová a vnuk Marek, kteří spravují také jeho výjimečný fotografický archiv (Archiv B&M Chochola).

18. 9. / Pankrác-Rohanský ostrov a zpět

MEZIGENERAČNÍ CYKLOJÍZDA

Společně s Auto*Matem a Bajkazylem se vydáme na cestu městem v duchu hesla Old’s Cool. Vezměte babičky i dědečky na spanilou cool cyklojízdu. Letos to bude opravdu ve velkém společně se Studentskou cyklojízdou a Pražskými matkami. Startujeme v 9:30 v Centrálním parku Pankrác, pojede se na Rohanský ostrov a zase zpátky na Pankrác.

21. 9. / 18h / park Stromovka

POCHODEM PROTI ALZHEIMERU

Nezapomínejte na zdraví. Společně s Centrem podpory veřejného zdraví pod hlavičkou Státního zdravotního ústavu oslavíme Světový den Alzheimerovy choroby důrazem na prevenci této nemoci, proto se společně vydáme na pochod a užijeme volnou chůzi, pohyb, který je pro prevenci mnoha chorob tak důležitý. Pochod, který startuje v 18:00 od Planetária, má svou symboliku. Návštěvníci obdrží svítící náramky, které budou znázorňovat funkční, tedy svítící, neuronovou síť – zdravý mozek. Pochod dlouhý přes 2 kilometry bude zakončen opět u Planetária, kde účastníci získají podrobné informace o Alzheimerově chorobě a její prevenci, následně budou moci v Planetáriu zdarma shlédnout film o vesmíru.

Facebook Event

23. 9. / 18h / České centrum Praha

POTKÁVAČKA V PONOŽKÁCH OD BABIČKY

Letošní ReFestival zahajujeme již třetím mezigeneračním sympóziem uměleckých projektů a představením životních příběhů seniorů. Na neformálním setkání v Českém centru se vám představí mladí umělci, kteří ve své tvorbě tematizují stáří, paměť a mezigenerační vztahy, ale také sami senioři, klienti centra Elpida, s poutavým životním příběhem.

Pásmo desetiminutových autorských prezentací umělců z různých oborů seznámí veřejnost s aktuálními formami a různými aspekty tvorby na pomezí umění, sociologie a sociálních projektů. Problematika seniorů, stáří a stárnutí populace neleží ve středu zájmu současného kulturního provozu ani umělců, kteří mnohem raději podrobují uměleckému zkoumání gender, politiku, intimitu nebo samotné médium tvorby. Jak ale ukazuje již třetí ročník tohoto sympozia, projekty, které zpracovávají fenomény spojené se stářím, přesto vznikají a stojí za pozornost.  Hosty budou například: Dominik Lang, který představí projekt Spící město, mezigenerační dialog realizovaný prostřednictvím soch jeho otce. Fotograf Martin Plitz představující Ženy z titulní strany starších ročníků časopisu Vlasta v současnosti. Fotograf Tomáš Trojan odhalující všední problémy soužití manželů, o kterých se příliš nemluví. Kurátorka Anna Vartecká představí projekt výstavy Tektonika paměti a Veronika Švábová inscenaci Mraky, sérii obrazů, které žijí v naší paměti díky našim předkům. Kurátorem večera je fotograf Jan Bartoš, vedoucí centra Elpida.

Své životní příběhy představí účastníci kurzu Storytellingu Barbory Schneiderové, který probíhá v Centru Elpida. Regenerační a mezigenerační vyprávění, čtení a improvizování vás zavede doprostřed osobních příběhů několika vypravěčů, u kterých nikdy nevíte, jestli si zrovna vymýšlí, nebo vzpomínají.

Facebook Event

24. 9. / 20h / Divadlo Archa

GALAKONCERT JIŘÍHO SUCHÉHO

Galakoncert legendy české hudební i divadelní scény Jiřího Suchého za doprovodu Orchestru divadla Semafor pod vedením Jiřího Svobody je jedním z vrcholů mezigeneračního ReFestivalu Old’s Cool. Právě zakladatel divadla Semafor, výjimečný divadelník, textař, skladatel a výtvarník Jiří Suchý je jednou z těch osobností, jejíž nadčasové dílo je stále cool a může být inspirací.

V rámci hudebního galavečera se představí také mladší generace výrazných umělců, režisér a hudebník Petr Marek, známý ze skupiny Midi Lidi, a písničkář Martin Kyšperský jako Králíček a Květy.

Facebook Event
kapelakvety.cz
unarclub.cz/Kralicek0.html
elpida.cz/refestival

25. 9. / 13 a 20h / Villa Pellé

SHAPE & STRUCTURE : WORKSHOP A PŘEHLÍDKA SOUČASNÉ VÝŠIVKY

Shape & Structure je setkání se současnou podobou tradiční ruční práce, na kterém si pod vedením předních českých návrhářů budete moci vyzkoušet jejich osobité techniky. Celodenní událost vyvrcholí večerní módní přehlídkou, kterou živě doprovodí Sára Vondrášková alias Never Sol se sborem Elpida. Kurátorkou akce je novinářka a stylistka Veronika Ruppert (Radio Wave, Shape & Vision, Local Icons)

Facebook Event
facebook.com/MODESCHAU.radio

28. 9. / 20h / Divadlo Ponec

POSLECHOVKA S JIŘÍM ČERNÝM

Přezdívalo se mu Velký Mokasín a byl jedním z mála popularizátorů tehdejší moderní hudby za komunismu. Významný hudební kritik Jiří Černý stále pořádá poslechovky, kterým říká Antidiskotéky. I letos bude hlavní hvězdou poslechového večera, na kterém se představí tři generace hudebních publicistů selektorů. Vedle Jiřího Černého také hudební publicista a teoretik fotografie Pavel Turek píšící pro Respekt a za nejmladší generaci nadějný DJ Světadíl, zakladatel stejnojmenného kolektivu, který v Českých Budějovicích propojuje umělce i sportovce. Kurátorkou večera je Marie Čtveráčková (Radio Wave).

Facebook Event

29. 9. / 20h / Café Neustadt

SMRTINY aneb JE TO SCI-FI?

Narozeniny jsou příležitostí k oslavě, ale představte si, kdyby existovaly i smrtiny. Den, který by vám Systém určil jako váš poslední. Vy byste se tím pádem museli odporoučet na onen svět, ať byste se cítili jakkoliv. Je nás tu přece moc, co nad něčím takovým zapřemýšlet? Zní vám to jako horor? Ve skutečnosti je to sci-fi, téma povídky známého spisovatele, překladatele a novináře Jaroslava Veise. Jeho námět v rámci ReFestivalu zpracují Kreaton DJs (Mary C a Martin Tvrdý) a Lunchmeat do audiovizuální show s autorskou hudbou a projekcí, na které budou spolupracovat i senioři.

Facebook Event

30. 9. / 17.30h / Národní knihovna Klementinum

KNIŽNÍ POSLECHOVKA S LIBERATUROU

Liberatura, literární pořad Radia Wave, připravila pro Refestival speciální díl, ve kterém se setkají spisovatelé různých generací. Jak se změnila společenská role spisovatelů – posunuli se z pozice „svědomí národa“ na okraj zájmu? Jaká je kultovní kniha jejich generace? A vznikají jiné texty na psacím stroji a jiné na počítači, kde můžete donekonečna mazat a přepisovat? Diskuze se můžete zúčastnit v Klementinu 30. září od 17.30. Těšit se na vás budou moderátoři Liberatury Karolína Demelová a Jonáš Zbořil.

wave.cz/liberatura
facebook.com/LiberaturaRW

1. 10. / 9h / Centrum Elpida

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CENTRA ELPIDA

Přijďte se podívat do centra dění. Kavárny, kam denně přichází mnoho seniorů trávit volný čas, vzdělávat a bavit se. Právě tam senioři píší Wikipedii nebo zkouší sbor Elpida. Den otevřených dveří nabídne speciální kurzy zdarma i setkání s výraznými seniorskými osobnostmi. Můžete přijít na bábovku a pro Ponožky od babičky nebo koupit své babičce nějaký kurz. A vy, naši stálí návštěvníci, vezměte s sebou přátele, možná i tentokrát vznikne další mezigenerační projekt pro příští ReFestival.

elpida.cz

1. 10. / 17h / kino a kavárna NFA Ponrepo

SENIOR DESIGNER

Senior designer ví a zná. Je všemi mastmi mazaný, nejzkušenější v kolektivu designérů, ale ne nutně nejstarší. Ti moudřejší z nich se o své znalosti rádi dělí. Tuto jedinečnou příležitost nabízí organizace CZECHDESIGN přednáškovým cyklem Senior Designer s významnými českými designéry. Účast na přednášce potvrdili:

Rostislav Vaněk, grafický designér a typograf, jeden z tvůrců vizuální identity pražského metra Svatopluk Král, průmyslový designér, autor několika generací obráběcích strojů i hraček pro handicapované děti Bohuslav Horák, produktový designér, člen skupiny Atika a tvůrce nábytku a skla nepřehlédnutelných organických tvarů Pavel Jarkovský, tvůrce porcelánu a keramiky, pedagog a organizátor mezinárodních studentských sympozií Jiří Kočandrle, průmyslový designér pracující s papírem a pedagog působící v Jižní Koreji Johana Pauly, teoretička a historička designu, autorka expozice designu v NTM

Na diskuzi bude navazovat doprovodná výstava, stejně jako tematicky zaměřený film světově proslulého režiséra Nikity Michalkova Otrokyně lásky, který se bude promítat v kinosále od 20:00 hod.

Facebook Event

2. 10. / 20h / Papírna Plzeň

GALAKONCERT S PÁNY BURIANY

Kdo by neznal Jana Buriana, básníka, písničkáře a novináře, potomka slavného hudebního a divadelního rodu. Na svém posledním projektu spolupracoval s mnoha mladými hudebníky, ti po svém pojali jeho původní písně a společně nové verze nahráli. Tentokrát si Jan Burian pozve na pódium pouze své syny. Také oni jsou na české scéně známými osobnostmi. Jiří Burian se svými projekty Southpaw, Republic of Two a Kapitán Demo, Jan Burian mladší zase díky výraznému rapovému experimentu Kyklos Galaktikos, nebo projektům Šlehačka a Tyto Alba. Bude to nejen mezigenerační, ale také mezižánrové.

  • Chystáte projekt s tématem stáří?
  • Chcete zapojit seniory?
  • Znáte nějakého seniory z vašeho oboru, kterého byste rádi oslovili ke spolupráci?
  • Nebo se chcete zapojit jinak?
Ozvěte se nám!