Google pro všechny generace — V. díl: Video hovor až za oceánDALŠÍ DÍLY ↑

Nastal vánoční čas, kdy se všichni blízcí potkávají a sdílí své radosti. Co ale dělat když máte rodinu za oceánem? Můžete se s ní jednoduše spojit pomocí služby Google Hangouts, což by se dalo volně přeložit jako „pokec”.

Jak takový Hangout vypadá a co vše je díky němu možné? Chatovací Hangout je menší okno, které se vám zobrazí vždy, když vám někdo píše textovou zprávu nebo vy jemu. Zaujmout vás v něm mohou ikony, což jsou v podstatě základní tlačítka, díky nimž si můžete otevřít a upravit nastavení (ikona ozubeného kolečka), přidat dalšího účastníka Hangoutu (panáček s plusem), uskutečnit videohovor (ikona kamery), přidat fotografii (ikona fotoaparátu) nebo lépe vyjádřit své pocity (pomocí emotion ikony v podobě obličeje). Hangout představuje nejsnadnější způsob, jak s někým konverzovat pomocí textových zpráv (známé i pod názvem chat či chatování), klasicky volat jako z telefonu, nebo rovnou uspořádat videohovor, kdy se při konverzaci i navzájem vidíte. Jeho výhodou je, že zároveň také můžete okamžitě sdílet fotografie nebo cokoliv máte na své obrazovce.

Nemusíte přitom jen sedět u stolního počítače – Hangout funguje na jakémkoliv chytrém zařízení připojeném k internetu jako je například notebook, mobilní telefon nebo tablet.

Jak na Hangouts?

Z předchozích dílů už víte, jak používat svůj Gmail. Poté, co si svoji Gmailovou schránku otevřete, stačí pouze v levém sloupci vyhledat ikonu se svým jménem. Pod ní uvidíte šedý řádek pro vyhledávání s označením Nový Hangout. Po kliknutí do něj stačí zadat jméno, e-mail nebo telefonní číslo člověka, s nímž se chcete pomocí Hangoutu spojit. Systém vám sám bude tzv. našeptávat, tedy vám nabídne seznam podobných kontaktů z vašeho adresáře, ze kterých vyberete, s kým nový Hangout chcete začít. Nebo můžete vložit zcela nový kontakt.

Posílání zpráv v Hangoutu

Po kliknutí na zvolený kontakt se vám v pravém dolním rohu otevře chatovací okénko pro psaní zpráv, tzv. Gtalk neboli chat. V něm hned uvidíte, zda je člověk, s nímž chcete hovořit, přihlášen a můžete s ním komunikovat (pozn. pokud ano, uvidíte v záhlaví Hangoutu zelenou linku). Pokud není online, bude zde napsáno „Petr v tuto chvíli nepoužívá Hangouts. Vaše zprávy se mu zobrazí později“. Což ovšem nevadí, vaši zprávu i tak dostane, jakmile se k Hangoutu přihlásí. Svoji zprávu zanecháte tak, že ji vepíšete do spodního řádku s nápisem Odeslat zprávu. Poté, co s ní budete hotovi a budete ji chtít odeslat, stačí stisknout Enter na vaší klávesnici.

Připojit můžete také fotografii. Klikněte na ikonu fotoaparátu na stejném řádku vpravo dole a vyberte požadovanou fotografii z vašeho alba v počítači nebo ji nahrajte z Gmail účtu, pokud jste si tam dříve nějaké fotografie uložili. Je to opravdu snadné, snímek stačí přetáhnout na místo, kde je napsáno Přetáhněte fotku sem. Ve stejném řádku vlevo dole se také nachází symboly, tzv. emotion ikony. Z jejich nabídky můžete vybírat a přidávat je k vašim zprávám. Tyto malé obrázky občas pomohou vyjádřit vaše momentální pocity lépe, než slova.

Jak Hangouts zobrazím

Okno s konverzací můžete klasicky jako u jiných služeb minimalizovat nebo maximalizovat, v tomto případě kliknutím na jméno v záhlaví. Když se stane, že někdo napíše první vám, vyskočí vám zelené okénko ze spodní části obrazovky. Při každé zprávě se vám z reproduktorů či sluchátek ozve upozornění v podobě krátkého pípnutí a okno konverzace se zabarví do zelena.

Chci přizvat přátele

A představte si, že si můžete psát (nebo chatovat) ve třech či více lidech. Stačí kliknout na obrázek postavičky se symbolem [plus] a vybrat si z vlastních kontaktů, koho chcete přizvat ke konverzaci.

V pravém horním rohu konverzačního okénka jsou dále ještě možnosti nastavení. Zobrazíte je kliknutím na ozubené kolečko. Zde si vyberte, zda chcete konverzaci archivovat, smazat úplně nebo dokonce kontakt blokovat, pokud by vás příliš obtěžoval. Chcete-li vypnout historii celé konverzace nebo oznámení na nově příchozí zprávy, jednoduše je odškrtněte. Svou volbu pak uložte kliknutím na Uložit. Pokud nic měnit nechcete, klikněte na tlačítko Zrušit. Chcete-li navždy odejít z hromadné konverzace, klikněte na Odejít a potvrďte.

Jak začít (a ukončit) videohovor

K videohovoru potřebujete mít zapnutou kameru, dále sluchátka a mikrofon (vše buď přímo ve vašem notebooku, nebo externí). Po kliknutí na ikonu kamery začnete videohovor. Otevře se úplně nové okno a uslyšíte vyzvánění, dokud volaný hovor nepřijme. Zároveň se spatříte ve zmenšeném obrázku, který ukazuje, jak vás vidí příjemce videohovoru. Poté, co volaný váš hovor přijme a má zapnutou kameru, uvidíte se navzájem a můžete bez omezení hovořit. Pokud však bude někdo volat vám, v dialogovém okně konverzace se objeví výzva, abyste hovor přijali či odmítli. Když budete chtít zavěsit, klikněte na červenou ikonku sluchátka na horním panelu. Hovor se ukončí a okno zavře.

Hangout na vašem počítači nezabírá žádné místo, takže z tohoto důvodů není třeba konverzaci mazat. Můžete se k ní totiž kdykoliv vrátit a pokračovat v ní. A co víc, Hangouts vás nic nestojí. Co ale stojí za to, jsou zážitky, které vám zprostředkuje, a to i na dálku. Více o službě Google Hangout se dozvíte na stránce www.google.com/intl/cs/+/learnmore/hangouts.

Nezapomínejte ani na internetovou bezpečnost!

Každý, kdo se pohybuje v online prostředí, by také měl vědět, jak zůstat v bezpečí. Stále větší význam má tzv. internetová gramotnost. Jde o schopnost umět využívat veškeré benefity, které internet nabízí, umět chytře najít správné informace a přitom ještě surfovat bezpečně a vyhýbat se rizikům.

Společnost Google se v rámci svého celoročního programu s názvem Google pro vzdělávání v Česku na tuto oblast zaměřila. Nástroje a tipy, jak se chovat bezpečně najdete na stránce Co je dobré vědět. O tom, jak ochránit celou svou rodinu se více dozvíte v Centru pro rodiče a děti.