Google pro všechny generace — IV. díl: YouTube, svět uvidíte na vlastní očiDALŠÍ DÍLY ↑

V předchozích dílech jsme se seznámili s Vyhledávačem Google, Gmailem a Mapami, zatímco v tomto díle směle vstoupíme do světa online videa, který se nám otevře po kliknutí na YouTube. Víte, že YouTube je druhým největším vyhledávačem na světě a také jednou z největších sociálních sítí?

Představte si, že na platformu YouTube je každou minutu nahráno více než 100 hodin nového online obsahu! A celých 6 miliard hodin videa uživatelé zhlédnou za jeden jediný měsíc. Měsíčně je to také miliarda unikátních uživatelů z celého světa. Je to zkrátka svět plný zábavy, hudby, video klipů, seriálů a filmů, ale také instruktážních videí, jak něco udělat, nebo dokonce vzdělávacích videí. Dobrým příkladem je i tento náš seriál, jehož jednotlivé díly jsou uloženy na YouTube kanálu společnosti Elpida. Kromě toho se můžete naučit i to, jak uvařit cizokrajná jídla, zjistit, jak si vyrobit vánoční ozdoby nebo se učit cizím jazykům. Na YouTube se samozřejmě můžete i velmi dobře pobavit nebo pokochat hudbou, zpěvem, tancem či jiným talentem.

Ale pozor, pokud něco zajímavého také umíte, můžete to zkusit naučit ostatní nebo jim to předvést pomocí vlastního online videa na YouTube. Že to musí být náročné? Přesvědčíme vás, že není.

Jak se dostanu na YouTube?

YouTube můžete vyhledat přímo ve Vyhledávači Google nebo v nabídce služeb pod „ikonou čtverečků” (viz obrázek). Pak se vám stránka portálu otevře a vy můžete začít prozkoumávat.

Jak najít a přehrát video?

Pokud máte svůj výběr jasný, například si chcete poslechnout šlágry Waldemara Matušky nebo vás zajímá výstava Alfonse Muchy, napište do Vyhledávacího pole například Slavíci z Madridu nebo Slovanská epopej a potvrďte (Enter). Objeví se Vám nabídka videí vztahujících se k hledaným výrazům. U nich je také řada různých informací jako, kdo je autorem videa, kdy video na YouTube vložil, jak úspěšné video je, neboli, kolik lidí ho zhlédlo a také krátký popis videa. Přímo u obrázku videa najdete také jeho délku, například 2:27. Otevřít a spustit video můžete buď prokliknutím názvu videa (modře), nebo kliknutím myší přímo do obrázku videa. Stejně tak jednoduše se můžete podívat i na sbor Elpida, což opět stačí pouze zadat do vyhledávacího řádku.

Vyberte si podle libosti

Pokud svůj výběr jasný nemáte nebo si chcete YouTube skutečně prozkoumat, obrazovka vám vpravo nabídne kategorii Co sledovat, ve které se vám objeví nahoře další nabídka – Doporučeno vám a Oblíbená videa, tedy, která videa v ČR sleduje nejvíce lidí. Všimněte si také, že díky šipkám po stranách výběru a kliknutím na ně posouváte nabídku jako filmový pás, a také odkazu Zobrazit další. A jak vybrané video přehrát? Klikněte buď na jeho název, nebo přímo do obrázku. V každé z daných kategorií můžete zároveň opět vyhledávat, když si do vyhledávacího řádku zadáte, co požadujete.

Co mi to naskočí po přehrání videa?

Jste fotbalovými fandy a chcete zhlédnout nejen poslední utkání české ligy, ale třeba fenomenální penaltu Antonína Panenky? Stačí ji vyhledat v kategorii Sport nebo přímo zadáním výrazu přímo do vyhledávacího řádku. Po přehrání videa se nenechte zaskočit tím, že po přehrání se v jeho poli objeví mozaika obrázků. To vám jen YouTube nabízí další podobná vida, která by se vám mohla líbit a zajímat vás. Spustíte si je jednoduše kliknutím na obrázek.

Procházet kanály je zábava

Chcete-li prozkoumat YouTube opravdu detailně, stačí kliknout na „Procházet kanály“, čímž se vám otevře celý svět videí s jeho téměř nekonečnou nabídkou. Najdete zde kanály podobné těm televizním. Každý z nich nabízí videa na určitá témata jako namátkou Hudba, Komedie, Sport, Z televize, Auto moto, Jak na kutilství, Vaření a zdraví, nebo Film a zábava či Krása a móda.

V Gmailu najdu, co nechci propásnout

Při takovém množství videí je někdy těžké si nejen vybrat, ale i sledovat ty oblasti, které nás zajímají. Proto YouTube nabízí možnost zasílání vybraných videí do vašeho Gmailu. Zasílání si nastavíte tak, že po kliknutí na konkrétní kanál, kliknete na červené tlačítko „Odebírat”. Upozornění do svého Gmailu dostanete vždy, když na kanálu přibude nové video, a tak vám nic neunikne. Spravovat odběry, tedy vidět, které kanály odebíráte, případně, jak jejich odběr zrušit, nabízí stejnojmenný odkaz Spravovat kanály v levém sloupci.

Vložení videa

I vy máte svůj kanál, stačí vám na to přihlášení se (opět v pravém horním rohu „Přihlásit se”) pomocí Google/Gmail účtu, který jste si vytvořili v lekci o Gmailu. Na svůj kanál YouTube můžete samozřejmě také vkládat svá videa – třeba chcete pozdravit známé v Americe nebo vaše vnoučata, která studují v Austrálii.

Pro takové video vám stačí webová kamera (buď přímo ve vašem notebooku, nebo externí). Pokud jste začátečníci, zkuste poprosit známé o malou asistenci. Na YouTube video poté nahrajete velmi jednoduše díky prokliku Nahrát, který najdete v pravé horní části obrazovky. Otevřete ho kliknutím na šipku dolů, která se rozbalí a nabídne Hlavní panel, po jehož volbě můžete video vyhledat ve svém počítači a nahrát na YouTube. Poté ho pojmenujte. Můžete také přidat komentář a další informace k videu.

Asi vás napadlo, proč by soukromé video pro rodinu měl vidět celý svět? Proto je důležité nastavit, s kým ho chcete sdílet. Obecně můžete video ponechat Veřejné, kdy ho uvidí kdokoliv, kdo ho na YouTube vyhledá, nebo ho nastavíte jako Neveřejné a uvidí ho pouze ten, komu pošlete odkaz na něj (zkopírujete z vyhledávacího řádku). Můžete ho dokonce sdílet jenom s konkrétními osobami. Díky možnosti s názvem Správce videí poté můžete svá videa procházet, přidávat nebo mazat.

Za obrazovkou vašeho počítače jsme v tomto díle vstoupili do neuvěřitelného světa YouTube plného obrázků, videí, hudby a příběhů lidí a míst z celého světa. Stejně jako Mapy Google stojí i fascinující YouTube za vyzkoušení, prozkoumávání a procestování.