Google pro všechny generace — III. díl: Vše, co potřebujete, najdete na mapěDALŠÍ DÍLY ↑

Chcete využít nabízené slevy na letní dovolenou a zároveň si chcete být jisti, že zmíněná destinace vám bude opravdu vyhovovat? Nebo si zkrátka potřebujete zajet do jiného města na důležité vyšetření, ale nevíte přesně, jak se tam zorientovat? Nebo přemýšlíte, jak naplánovat kulturní výlet s vnoučaty do Národní galerie, spojený s obědem a návštěvou cukrárny? Všechny tyto potřebné informace naleznete velmi jednoduše v Mapách Google, pomocí kterých si všechno ověříte a naplánujete v klidu předem. S Mapami Google se můžete stejně tak jednoduše „přenést” ze svého křesla do destinací po celém světě, a to díky Street View. Takové dobrodružství rozhodně stojí alespoň za zkoušku.

Kde a jak Mapy Google najdu?

Jedna možnost je otevřít Google a do Vyhledávacího pole napsat Mapy Google, potvrdit (klávesou Enter nebo kliknutím na ikonu lupy) a kliknout na link Mapy Google, nabízený ve výsledcích vyhledávání. Druhou možností je otevřít Vyhledávač Google a kliknout na ikonu čtverečků v pravém horním rohu a následně kliknout na volbu Mapy.

Jak najdu hledané místo na mapě?

Pokud chcete najít například onu Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze, tak si do Vyhledávacího pole napište Národní galerie a potvrďte (tj. klikněte na ikonu lupy vpravo, nebo stiskněte Enter). Po chvilce se vám na levé straně objeví výběr pro Národní galerii, zvolíte si ten s Veletržním palácem a se značkou červeného špendlíku s písmenem A, který vždy značí nejlepší výběr, a na levé straně na mapě se vám značka ukáže přímo v mapě.

Tímto způsobem můžete vyhledat jakékoli místo na světě. Do Vyhledávacího pole můžete zadat i celou adresu, čím přesnější údaj zadáte, tím snáze se místo zobrazí. Jelikož ale Mapy Google fungují jako vyhledávač, nemusíte vědět přesnou adresu, stačí napsat klíčová slova vztahující se k lokalitě. Z výsledků vyhledávání nalevo si pak vyberete ten nejrelevantnější.

Bližší údaje místa jako adresa, webová stránka či recenze

Výsledky vyhledávání, tj. červené špendlíky, které se zobrazí na mapě, v sobě nesou řadu dalších informací a možností. Kliknutím na kterýkoliv výsledek si další informace zobrazíte a můžete zjistit přesnou adresu nebo se prokliknout na webovou stránku organizace či firmy, popřípadě se inspirovat recenzemi ostatních uživatelů. Máte také možnost vyhledat trasu od vás k tomuto místu (tlačítko Vyhledat trasu).

Mapu lze přiblížit nebo oddálit

Mapu si také můžete přiblížit, abyste se mohli přesně podívat na ulice, jejich křižování, kudy vede silnice, apod. Na levé straně, v mapě, uvidíte značku oranžového panáčka a pod ním lištu se znaménkem plus [+] nahoře a znaménkem minus [−] dole. Na liště je posuvník, na který si najedete myší. Pokud pojedete s drážkou myší nahoru k [+], mapu si přibližujete, stává se tedy podrobnější, pokud myší pojede dolů k [−], mapu si naopak oddalujete a můžete tak vidět třeba polohu hledaného místa v zemi nebo na kontinentu. Přibližovat a vzdalovat se mapa dá také otáčením kolečka myši s kurzorem umístěným na mapě.

Street View [strít vjů] aneb Jak se podívat přímo do konkrétní ulice ?

Název Street View se skládá ze dvou anglických slov „street“ (ulice) a „view“ (pohled, výhled), nabízí nám tedy pohled přímo na úrovni ulic. Street View může být velká zábava a dobrodružství, které vám umožní podívat se do kteréhokoli města nebo místa na světě, jako byste se procházeli jeho ulicemi.

Umožní vám to oranžový panáček přímo v obrázku map. Najedete si na něj myší, panáček změní barvu a mírně se nakloní. Zmáčkněte levou část myši, panáčka tím uchopíte a myší si ho přesunete kamkoli na mapě, tj. do nějaké konkrétní ulice. Poté, co ho „upustíte“ mapa se změní a vy se ocitnete na reálné ulici, která je složená z panoramatických snímků poskládaných dohromady. Místo si můžete prohlížet pomocí kruhového tlačítka v levé straně mapy, nebo se můžete místem procházet proklikáváním na šipky přímo v reálné fotografii.

Speciální sbírky ve službě Street View

Díky službě Street View a jejím speciálním sbírkám se rovněž můžete pokochat kvalitními panoramatickými fotkami nejznámějších a nejzajímavějších míst světa. Pokud vás nelákají dálky, ale máte radši českou architekturu, památky a historii můžete navštívit významná města a místa v Čechách i na Moravě.

Uživatelé z celého světa se budou moci vydat do ulic více než pěti desítek měst České republiky. Jsou mezi nimi jak památky UNESCO, tak i vybrané zámky, hrady, kláštery, zoologické zahrady a další neobvyklé lokality. Nebo byste raději „nahlédli” do nějakého světového muzea? Zkuste navštívit virtuální galerii Googlu pod názvem Art Projekt.

Naplánování trasy, dopravy, výběr restaurace a více

Až se ze svých toulek vrátíte zpět, můžete si naplánovat trasu na výlet s vnoučaty. Už víme, kde se Národní galerie ve Veletržním paláci nachází, máme případně i její adresu, prohlédli jsme si webovou stránku s informacemi k výstavě a o vstupném, mohli jsme si pročíst i recenze, dokonce jsme si prohlédli, jak přesně budova vypadá a co se v jejím okolí nachází.

Je lépe jet metrem nebo tramvají? Na které zastávce máme vystoupit? A kam půjdeme na oběd?

Při prokliknutí Výsledku vyhledávání (červeného špendlíku s označením A) na mapě se nám v okně objeví několik možností – jako první jsou to Trasy. Proklikněte Trasy a v levé části naskočí Vyhledávací políčka (zelené kolečko A a B, tedy zadání pro cestu z bodu A do bodu B). Ještě než zadáte svůj výchozí bod (jako například Hlavní nádraží, kam s vnoučaty ráno přijedete), máte možnost zvolit si trasu pro jízdu autem nebo pro pěší chůzi (viz značky nad vyhledávacími políčky nalevo). Po zadání výchozího bodu se na mapě objeví doporučená trasa i se značkami pro dopravní prostředky a zastávky, stačí je vždy jen prokliknout a dozvíte se například čísla tramvaje. A nalevo naleznete navrhovanou trasu krok po kroku i její odhadovanou délku a čas, za který ji zhruba absolvujete.

A kde se najíst? Stejně jako Trasy se nabízí další možnost Hledat v okolí. Do Vyhledávacího políčka napište například Restaurace, proklikněte tlačítko Hledat a na mapě se rázem objeví spousta nabídek restaurací, stačí je jen opět prokliknout a vybrat si tu pro vás nejlepší.

Mapy Google jsou, stejně jako jiné možnosti, které vám Google nabízí, skutečně zábava. Prozkoumejte je, objevte další různé funkce, na Street View si projděte místa, historické památky, centra měst nejen doma, ale i na druhém konci světa. S Mapami Google tak můžete skutečně cestovat kamkoli.