Google pro všechny generace — II. díl: Jednoduše ovládněte svůj emailDALŠÍ DÍLY ↑

Email, tj. elektronická pošta, je vůbec jedním z nejoblíbenějších nástrojů v prostředí internetu. Dokonce je prý starší než sám internet. email je způsob komunikace, díky kterému můžeme být v kontaktu se svými blízkými, přáteli nebo známými, a to hlavně v případě, kdy je potřeba překonat delší nebo velmi velké vzdálenosti.

Díky emailu si dnes také můžete ušetřit třeba cestu na úřad nebo do jakékoliv jiné organizace či instituce. Řada z nich totiž přes mail komunikuje a vy tak snadno a s předstihem získáte důležité informace (například, které dokumenty je potřeba vzít s sebou na pobočku, kdy mají otevřeno, jaké poplatky je potřeba uhradit apod.)

Vytvořte si svůj vlastní email tzv. Gmail účet

V dalším díle našeho seriálu se proto zaměříme právě na emailovou poštu, konkrétně na Gmail. Ze všeho nejdříve je potřeba si vytvořit vlastní Gmailový účet (známý také pod názvem Google účet). Jeho výhodou je fakt, že neslouží pouze jako emailová schránka, tento účet navíc můžete využít i u dalších služeb nebo aplikací od Googlu, jelikož slouží jako jakýsi univerzální vstup.

V prvé řadě je tedy nutné dostat se na stránku Vytvoření účtu nebo jen jednoduše kliknout na tlačítko Vytvořit účet v pravém horním rohu libovolné přihlašovací stránky Google. Zde pak budete muset zadat některé své údaje, aby šlo vaše služby lépe přizpůsobit vašim preferencím a zárověň i zajistit bezpečí. Zvolte si vhodné uživatelské jméno, protože půjde zároveň o vaši emailovou adresu. Lze použít písmena, ale i číslice nebo tečky. Pozor, v uživatelském jménu nehrají rozdíl malá a velká písmena. Velmi důležité je zvolit si silné heslo, které bude pro ostatní těžké uhodnout.

Jak si zvolit heslo?

Jak se v Gmailu zorientovat

Poté, co si vytvoříme účet a přihlásíme se do emailu, budeme ve své podstatě pracovat v jakýchsi čtyřech zónách. Ve střední části se nám bude zobrazovat naše příchozí pošta, tedy jednotlivé emaily od konkrétních osob. Tento prostor funguje jako jakási schránka, kam chodí emaily (na obrázku znázorněno jako zóna č. 1). Pokud na některý z konkrétních emailů klikneme, zobrazí se tělo emailu s celou zprávou od odesílatele.

V levé části obrazovky nalezneme jednotlivé složky pošty, do kterých se jednotlivé maily ukládají. Tyto složky jsou přednastavené, kromě toho si ale lze na tomto místě vytvořit i složky vlastní (na obrázku znázorněno jako zóna č. 2).

Doručená pošta

Zde se soustřeďují všechny příchozí emaily, pokud je tedy nepřesunete do některé z dalších složek.

S hvězdičkou

Každý email, který se objeví v seznamu emailů ve střední části plochy, lze označit hvězdičkou, pokud tedy na ni kliknete. Můžete si tak například označit poštu, kterou je třeba vyřídit nebo naopak, kterou za vyřízenou už považujete. Všechny takto označené maily pak najdete v levé části v sekci „S hvězdičkou”.

Důležité

Stejně jako lze emaily označit hvězdičkou, můžete také označit ty, které jsou pro vás důležité a víte, že je například budete potřebovat rychle vyhledat. Proces je stejný, vedle emailu vpravo od hvězdičky se nachází symbol pro důležitou poštu.

Odeslaná pošta

Jedná se o složku, v níž naleznete archiv svých odeslaných zpráv.

Koncepty

Do této složky se ukládají všechny vaše rozepsané emaily, které jste ještě neodeslali.

V horní části emailové schránky nalezneme vyhledávací řádek, díky kterému se pak snadněji dostaneme ke konkrétnímu hledanému mailu. Hned pod vyhledávacím řádkem najdeme několik užitečných tlačítek pro různé akce jako je například aktualizace emailové schránky nebo jednotlivé nástroje pro označování mailů ve schránce (na obrázku znázorněno jako zóna č. 3). Dalším důležitým místem v emailové schránce je prostor vpravo nahoře, kde je tlačítko pro zobrazování jednotlivých mailů ve schránce. Zde je možnost nastavit si, zda se vám nahoře zobrazí nejstarší emaily nebo naopak ty nejnovější. Jsou zde též šipky pro listování v emailové schránce a hned vpravo velmi důležitá ikona kytičky, kde nalezneme podorbnosti ohledně nastavení emailové schránky, ale také třeba i možnosti zobrazení a grafického vzhledu (na obrázku znázorněno jako zóna č. 4).

Jak napsat a odeslat email

Třídění příchozí pošty bychom měli za sebou, ale teď to nejdůležitější. Pokud někomu chcete poslat email, je potřeba na hlavní stránce vlevo kliknout na červený rámeček „Napsat”. V tu chvíli se vám na obrazovce objeví nové okno, v jehož horní černé liště je napsáno „Nová zpráva”. V tuto chvíli máme přichystaný prostor pro napsání emailu. Aby se nám lépe psalo, je dobré si okno pro psaní zprávy zvětšit. To uděláme tak, že v horní černé liště zprávy klikneme na šipku.

Poté můžeme jednoduše začít psát text. Samotný text lze pak samozřejmě naformátovat, tedy různě upravovat podobně jako v klasickém textovém souboru. Například lze měnit velikost písma, barvu textu, odrážky v textu nebo jeho odsazení. Panel se všemi těmito nástroji najdete v levém horním rohu okna pro psaní zpráv.

K emailu můžete také nahrát přílohu, např. textový dokument nebo fotografie či prezentaci. Odeslat lze i více příloh najednou. Přílohu k emailu připojíte tak, že v levé dolní liště okna pro psaní zpráv kliknete na ikonu, která znázorňuje kancelářskou sponku (Krok č.1). V tu chvíli se vám na ploše obrazovky objeví navigační okno, díky kterému najdete ve složkách počítače konkrétní přílohy (Krok č. 2). Jakmile ji objevíte, dvakrát na ni klikněte. Ve stejný okamžik uvidíte, jak se příloha pomalu načítá jako součást emailu (Krok č. 3).

Krok č. 1

Krok č. 2

Krok č. 3

V případě, že chcete do emailu přidat i další přílohu, postupujte stejně. Pokud jste si to přeci jenom rozmysleli a přílohu nakonec posílat nechcete, stačí vedle ní kliknout na políčko s křížkem, čímž jí smažete.

Pokud je vaše emailová zpráva kompletní, je načase ji odeslat. Do adresního řádku, který je označen „Komu”, je potřeba napsat emailovou adresu příjemce, tedy osoby, které zprávu posíláme. Vyplatí se také uvést „Předmět”, tedy krátkou informaci o tom, co dotyčnému posíláme nebo čeho se email týká. V případě, že chceme email poslat i další osobě, a to tak, aniž by to viděli ostatní adresáti, napiště emailovou adresu této osoby do řádku „Skrytá kopie”. Tak a teď už jen stačí kliknout na modré políčko „Odeslat” v levém dolním rohu.

Jak vyhledávát v emailech

Zašantročili jste nějaký důležitý email, který teď nemůžete najít? Poradíme vám několik fíglů, jak ho snáze najít. K vyhledávání v emailech obecně slouží horní lišta zakončená vpravo modrým políčkem s ikonou lupy. Hledaný výraz tedy napište do tohoto pole a klikněte na ikonu s lupou. Pod lištou se pak objeví ty emaily, které hledaný výraz nějakým způsobem obsahují.

Pokud pro vás není tento způsob hledání ideální, zkuste jeho pokročilejší verzi. Stačí, když vpravo v liště pro vyhledávání emailů rozkliknete šipku. Poté se vám objeví tabulka, kde své hledání můžete blíže specifikovat.

Lze vyhledávat například podle toho, od koho hledaný email dorazil nebo naopak, komu byl váš odeslaný email určen. Vyhledávat můžete i podle předmětu. Stejně tak můžete v tabulce nastavit, že chcete vyhledat pouze emaily s přílohou nebo jen ty z určitého časového úseku.

Jak se v emailech neztratit

Co se týká pokročilejšího třídění emailů, je možné si vytvořit svůj vlastní seznam tzv. štítků, v rámci kterých lze emaily třídit např. na úřední, osobní nebo je řadit dle tématu jako například cestování, rodina, účetnictví, zkrátka dle vašich potřeb. Toho docílíte tak, že zatrhnete čtvreček u konkrétního emailu, který chcete zařadit. V tu chvíli se vám v horní části objeví šedivá lišta s dalšími ikonami.

Poslední z nich se jmenuje právě „Štítky”. Ve vyrolované nabídce si buď vyberete ze stávajících štítků a označíte ho ve čtverečku, nebo si vytvoříte štítek nový a to tak, že kliknete na položku „Vytvořit nový”. Poté se vám otevře nové políčko, do kterého je potřeba zapsat název nového štítku a následně kliknout na ikonu „Vytvořit”.

Součástí Gmailu je také chat nebo-li nástroj pro rychlou komunikaci. Chat najdete v levém sloupci pod jednotlivými složkami. Této aplikaci se říká Google Hangout, kterou si ale představíme v některém z našich dalších dílů. Chat lze využít zejména, když chceme odeslat krátkou textovou zprávu.

Pro psaní textových zpráv stačí, pokud kliknete na konkrétního adresáta ve vašich kontaktech a v tu chvíli se vám otevře okno, kam můžete začít psát text vaší zprávy. Poté už jen stačí stisknout klávesu „Enter” na vaší klávesnici. Navíc kromě textových zpráv lze v rámci tohoto chatu využít i videohovory, takže můžete komukoliv zdarma zavolat přes počítač a můžete se přitom i vidět. Ale o tom více v něketerém z dalších dílů našeho seriálu.