Google pro všechny generace — I. díl: Naučme se hledat chytřeDALŠÍ DÍLY ↑

Synonymem pro hledání informací na internetu se dnes stalo slovíčko „vygooglovat“. Vyhledat lze množství užitečných informací, ale také zábavného obsahu. Vyhledávač se může stát vaším každodenním asistentem před nákupem (srovnání cen), před cestou k lékaři (počasí) nebo když chcete zjistit, na co jít večer do kina (program kin). Vyhledávat na internetu umí téměř každý, ale ne každý umí vyhledávat chytře! Máme pár tipů, co všechno můžete z vyhledávače snadno a rychle zjistit.

Prohlížeč a vyhledávač

Rozdíl mezi prohlížečem a vyhledávačem

Na samotném počátku stojí dva důležité pojmy. Vyhledávač a prohlížeč. Vyhledávač je webová stránka, do které zadáváte své dotazy (www.google.cz). Pokud se ale chcete na tuto a další webové stránky vůbec dostat, je potřeba mít prohlížeč, který musíte mít nainstalovaný na svém počítači. Prohlížeč je tedy jakási brána k internetu a dalšímu objevování.

Nejdříve je nutné otevřít si prohlížeč, což je jakási brána k internetu. Prohlížeče jsou různé, např. Chrome (žluto-zeleno-červeno-modré kolečko), Firefox (oražovo-modré kolečko), Explorer (modré E) nebo Opera (červené O). Pro jejich otevření stačí kliknout na jednu z ikon (my si vybereme, Chrome).

Do adresního řádku, který se v horní části prohlížeče objeví, napíšeme webovou adresu vyhledávače www.google.cz a potvrdíme klávesou ENTER. Prohlížeč stránku vyhledávače otevře a my můžeme začít hledat potřebné informace v tzv. vyhledávacím řádku.

Do Vyhledávacího řádku zadejme třeba jméno Alfons Mucha, potvrďme kliknutím na tlačítko „Hledat Googlem”, poté se nám otevře stránka s výsledky vyhledávání. Nad výsledky je červeně vyznačený „Internet”, což znamená, že Google prohledal všechny vhodné online zdroje na internetu a seřadil je podle relevance. Vy si pak můžete vybrat, na který odkaz kliknete.

Napravo můžeme zároveň vidět tzv. Diagram znalostí, v rámci kterého vyhledávač nabídne všechny důležité informace k dotazu a prezentuje je v uceleném kontextu a přehledně. Tato funkce funguje zejména u významných osobností.

Co všechno lze vyhledat?

O Alfonsu Muchovi však můžete zjistit mnohem více informací. Obrázky, zprávy, knihy nebo se můžete podívat, kde zakoupit jeho reprodukce.

Obrázky a fotografie

Vzhledem k tomu, že ve Vyhledávači Google lze vyhledávat i obrázky, můžete se podívat na Muchovu uměleckou tvorbu. Stačí se podívat na horní lištu a vedle již zmiňovaného „Internetu” najdete „Obrázky”, na které kliknete. V tu chvíli se vám na ploše zobrazí obrázky, které s hledaným výrazem souvisí.

Zprávy z médií

Pokud vás zajímají nejnovější zprávy, které se v poslední době o Alfonsu Muchovi na internetu objevily, klikněte ve stejné liště na odkaz „Více”. V rolovacím menu, které se vám poté zobrazí, pak klikněte na položku „Zprávy”.

Knihy a publikace

Pokud zvolíte položku „Knihy”, zobrazí se vám nabídka knih, které se zmiňované osoby týkají.

Vyhledávání na mapách

Stejně tak se v rámci hledaného výrazu můžete zorientovat přímo v mapě, na které se vám ukážou všechna relevantní místa, jež s pojmem Alfons Mucha souvisí. Stačí ve stejné liště nahoře kliknout na políčko „Mapy”. V pravé části obrazovky se objeví mapa s označenými místy, v levé části pak najdete agendu s informacemi, o co konkrétně se jedná (muzeum, restaurace). O mapách si více řekneme v dalších částech seriálu.

Srovnání cen a nabídek v Nákupech

V neposlední řadě se vám bude hodit také políčko „Nákupy”. V případě, že na něj kliknete, zobrazí se vám řada důležitých odkazů ohledně produktů s Alfonsem Muchou (o jaký produkt se jedná, např. kalendář nebo reprodukce, kde je možnost ho zakoupit a kolik stojí), které si lze pořídit. V levé části dokonce můžete své vyhledávání specializovat například podle výše ceny nebo dle konkrétního prodejce. Nákupy můžete využít i při výběru a koupi jiného zboží, např. elektrických spotřebičů nebo potřeb pro domácnost či zahradu.

Další možnosti pro upřesnění hledání

Dobrými pomocníky jsou i další „Vyhledávací nástroje” na horní liště, které pomohou vaše vyhledávání ještě více upřesnit. Pokud vám při hledání konkrétního pojmu „vyskočí” i nějaké cizojazyčné odkazy, o které zájem nemáte, klikněte na položku Jakýkoliv jazyk, ve vyrolovaném menu pak můžete jednoduše zaškrtnout možnost Stránky pouze česky.

Podobným způsobem můžete zúžit také možnosti vyhledávání v čase. Rozklikněte v nabídce okénko Bez časového omezení a ve vyrolovaném menu si zaškrtněte vyhovující možnost. Získáte tak například výsledky vyhledávání pouze za hodinu, posledních 24 hodin, týden, za měsíc, za rok nebo si jednoduše zvolíte vlastní časový úsek.

Užitečné funkce pro každý den

Kromě zmíněného Diagramu znalostí vám vyhledávač dokáže v přehledné formě zobrazit i další užitečné informace. Odpoví vám, jaké bude počasí, kam do kina, kolik korun je 500 euro nebo vám pomůže cokoliv spočítat.

Užitečné informace o počasí

Vyhledávač Google vás dokáže snadno informovat také o počasí. Stačí požadovaný dotaz napsat přímo do vyhledávacího řádku (např. počasí Praha nebo počasí Brno). Nemusíte se omezovat pouze na Českou republiku, zjistit lze také aktuální počasí v jiných evropských městech, ale třeba i v New Yorku. Ve výsledku vyhledávání se vám zobrazí aktuální počasí včetně srážek nebo teploty, zároveň ale také získáte předpověď na celý další týden.

Kam večer do kina

Jestli jste se na poslední chvíli rozhodli vyrazit do kina, ale nevíte, co zrovna dávají, jednoduše zadejte dotaz do vyhledávacího pole. Ve vyhledávacím poli se vám zobrazí přehled filmů, které je možné zrovna vidět. Po rozkliknutí konkrétního filmu se dozvíte i základní informace o snímku, čas promítání a konkrétní místo. V pravé části pak najdete i mapu, kde jsou jednotlivá kina viditelně označena.

Vyhledávač jako kalkulačka

Potřebujete rychle něco spočítat? Přímo do vyhledávacího políčka je možné zadat početní úlohu a nechat to na vyhledávači. Zvládne cokoliv od základních výpočtů až po 3D grafy.

Převod měn, měr a jednotek

Stačí vykonat jednoduchou operaci a zadat hledaný převod ve formě například 1kg na lb nebo 8 C na F, 135 km na míle. Stejně tak se dá převádět i hodnota různých měn, například 35 Kč na EUR.

Definice cizích slov a neznámých výrazů

Stačí před hledané slovo napsat výraz define, připojit dvojtečku a nejvýstižnější definici máte k dispozici hned ve výsledcích vyhledávání. Můžete si tak ověřit, o čem vaše vnoučata ve skutečnosti mluví. (define je v překladu sloveso definuj)

Pár tipů, o kterých jste možná nevěděli

Vaše hledání můžete ještě více upřesnit pomocí několika slov.

Co určitě vyhledat nechcete

Pokud vámi zadané slovo do vyhledávače má ve skutečnosti vícero významů, zbavte se jich. Před slovem, které jednoduše ve výsledcích mít nechcete, použijte znaménko – (mínus). Mezi tímto znaménkem a slovem nesmí být mezera.

Vyhledávání přesné fráze nebo spojení slov

Pokud chcete vyhledat konkrétní slovní spojení, vložte tato slova do uvozovek, Google vám nabídne pouze ty výsledky vyhledávání, ve kterých je tato fráze nebo toto spojení použito i při zachování slovosledu.

Logické spojky

Usnadněte si cestu k výsledku i v případě, že hledáte jednu věc, pro kterou existuje více výrazů, tj. synonymum. V tomto případě vám pomůže anglická spojka OR (v překl. nebo). Například primáti OR lidoopi. Pokud hledáte výraz č. 1 a zároveň výraz č. 2 (upřesníte zadání), použijte spojku AND (v překl. a/a zároveň). Například „sportovní boty” AND „sleva”. Pokud tedy hledáte zájezd all inclusive a je vám jedno, zda to bude do Egypta či Řecka, pak napište přesné spojení slov „zájezd all inclusive” a zároveň Egypt nebo Řecko.

Vyhledávání na konkrétní webové stránce

Pokud hledáte něco na konkrétní stránce, nemusíte zbytečně prohledávat celý web. Zapište do vyhledávacího pole site: a zadejte konkrétní stránku. (site je v překladu stránka)

Vyhledávání podle obrázku (ne textu)

Hledat můžete dokonce podle obrázků (místo textového dotazu). Cestu k nim si usnadníte, když přejdete na google.cz/obrazky a přetáhnete jednoduše svůj obrázek myší do políčka pro vyhledávání. Fotografii, podle níž chcete vyhledávat, můžete také nahrát (z počítače nebo z flash disku) kliknutím na ikonu fotoaparátu.

Na závěr

S vlastním účtem bude život jednodušší

Pokud chcete vyhledávat ještě o něco bezpečněji a pohodlněji a zároveň také využívat i další služby od Googlu, je užitečné vytvořit si vlastní Google účet (Gmail účet), který můžete (ale nemusíte) využívat i jako emailovou schránku. O tom, jak si účet a tím pádem i Gmail založit, se dozvíte více v dalším dílu našeho seriálu.